Cyfrowe Zmęczenie Wzroku, czyli o pladze XXI wieku

  • 12 października 2021

Żyjemy w czasach, w których ekran telefonu, telewizor, tablet, komputer czy wyświetlacz zegarka stały się nieodzownymi elementami codziennego funkcjonowania. Szacuje się, że ok. 95% z nas spędza minimum 2 godziny dziennie przed różnego rodzaju ekranami. Dodatkowo przebywanie w pomieszczeniach bez dostępu do naturalnego oświetlenia, stres, napięcie, pośpiech mogą prowadzić do Cyfrowego Zmęczenia Wzroku. Dowiedz się, jak poradzić sobie z jego objawami. 

Jak objawia się Cyfrowe Zmęczenie Wzroku?

Najczęstszym objawem jest po prostu uczucie zmęczenia wzroku, swego rodzaju napięcie w okolicy oczu. W wyniku ograniczonego mrugania podczas wytężonego wysiłku wzrokowego pojawia się uczucie suchości, przekrwienie i pieczenie oczu. Bardzo często towarzyszy temu ból głowy. W dalszej kolejności może pojawić się spadek ostrości wzroku zarówno przy patrzeniu na odległości bliskie, jak i dalekie, a także problemy z utrzymaniem ostrego widzenia (pulsowanie obrazu). Po dłuższym odpoczynku np. urlop objawy mogą ustać, jednak po powrocie do pracy wracają. Dodatkowo może pojawiać się ból w okolicy szyi i ramion. Wg danych 8 na 10 młodych osób w Europie, aktywnych zawodowo, doświadcza dolegliwości związanych z korzystaniem z urządzeń cyfrowych.

Jakie są przyczyny tych dolegliwości? 

Mówiąc krótko nie jesteśmy stworzeni do tego, żeby przez kilka godzin wpatrywać się w bliskie odległości. Podczas kilkugodzinnego wysiłku wzrokowego mięśnie w gałce ocznej nie są w stanie utrzymać soczewki tak, aby stale dawała wyraźne widzenie, przez co dochodzi do ich napięcia. Ponadto zaburzony zostaje mechanizm mrugania, czyli naturalnej wymiany łez na powierzchni gałki ocznej. Zamiast 18 mrugnięć na minutę jest ich kilka, stąd pojawia się suchość i zaczerwienienie gałki ocznej. Jeżeli dodatkowo występuje nieskorygowana wada wzroku to w takiej sytuacji zmęczone już oczy potrzebują dodatkowego wysiłku w celu utrzymania wyraźnego widzenia. Innym szkodliwym czynnikiem jest światło niebieskie emitowane przez urządzenia cyfrowe. Nadmierna ekspozycja w konsekwencji może uszkodzić siatkówkę oraz prowadzić do powstania AMD i zaćmy.

Jak poradzić sobie z tym problemem?

Najlepiej, gdybyśmy nie korzystali z urządzeń cyfrowych i nie pracowali w odległościach bliskich. Jest to trudne i w dzisiejszych czasach nie do wykonania. Przede wszystkim warto robić odpoczynek od pracy wzrokowej, czyli np. co 20 minut przez 20 sekund popatrzeć na daleką odległość, np. za okno. Kluczowa jednak będzie konsultacja u specjalisty, na początku może to być optometrysta, gdzie w trakcie badania będzie określona ewentualna wada wzroku oraz ocena stanu przedniego odcinka gałki ocznej. W przypadku podejrzeń innych dolegliwości optometrysta zaleci badanie okulistyczne. Jeżeli wada wzroku zostanie ustalona optometrysta zaleci odpowiednią formę korekcji. Najpowszechniejszą są okulary z odpowiednią powłoką ochronną (blokująca światło niebieskie) przeznaczoną typowo do pracy przy monitorze i sztucznym oświetleniu. Najnowszą formą korekcji jest zastosowania szkieł okularowych (tzw. relaksacyjnych) rozluźniających akomodację. W przypadku osób, które nie chcą, bądź nie mogą nosić okularów istnieje możliwość zastosowania soczewek kontaktowych o podobnej technologii. Warto pamiętać, że soczewki kontaktowe są dziś powszechnie stosowane i umożliwiają korygowanie szerokiego spektrum wad wzroku. Technologia ich wykonania zapewnia długotrwały komfort i zdrowie ich użytkowników. Jeżeli występuje suchość oka wówczas specjaliści zalecają stosowanie kropli nawilżających.

Podsumowanie

Trudno będzie nam uniknąć funkcjonowania w dzisiejszym cyfrowym świecie bez urządzeń mobilnych i długotrwałego wysiłku wzrokowego w bliży. Dlatego bardzo ważna jest higiena pracy i narządu wzroku, jego odpoczynek, ale przede wszystkim regularna kontrola u specjalisty. W przypadku wystąpienia wady wzroku zastosowanie odpowiedniej formy korekcji.

Autor: Piotr Szczepaniak, ekspert w dziedzinie korekcji i diagnozowania wad wzroku, optometrysta z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem w branży optycznej. Na co dzień przyjmuje w Salonie Okularium Strefa Wzorku i Słuchu w Siedlcach przy ul. Piłsudskiego 39.