Wady wzroku - rodzaje, objawy i leczenie

  • 27 grudnia 2023

Zdiagnozowano u Ciebie wadę wzroku? Jeśli tak, musisz wiedzieć, że to bardzo powszechny problem, który dotyka już ponad połowy Polaków. Wady wzroku mogą znacząco pogarszać komfort życia, dlatego warto wiedzieć, jak prawidłowo je leczyć oraz zapobiegać ich pogłębianiu.

Umów bezpłatne badanie wzroku

Wybierz dogodny dla siebie termin i skorzystaj z pomocy świetnych specjalistów.

Umów badanie

Wady wzroku – powszechne rodzaje

Czy wiesz, że według raportu WHO aż 2,2 mld ludzi na świecie boryka się z wadą wzroku? Jeśli chodzi o Polskę, problemy ze wzrokiem ma aż 54% naszych rodaków. To zatrważające liczby, a wady refrakcji określane są już jako choroby cywilizacyjne.

Jakie są wady wzroku? Do najczęściej występujących zaliczamy:

Krótkowzroczność (miopia)

Ten typ wady wzroku „minusy” polega na tym, że promienie świetlne przechodząc przez rogówkę, soczewkę i ciało szkliste oka skupiają się przed siatkówką. Spowodowane jest to zbyt dużą mocą optyczna struktur załamujących światło w stosunku do długości gałki ocznej. Efektem tego zjawiska jest nieostre widzenie obiektów znajdujących się w oddali. Osoby z miopią nie mają jednak problemu z widzeniem przedmiotów znajdujących się blisko. Ta wada wzroku powoduje problemy z prowadzeniem pojazdów, oglądaniem telewizji, a także rozpoznawaniem osób i czytaniem napisów, które znajdują się daleko. Krótkowzroczność koryguje się szkłami „minusowymi”, które mają za zadanie zmniejszyć moc optyczną i przesunąć obraz na siatkówkę. Co istotne krótkowzroczność może pojawiać się okresowo i nie jest związana z długością gałki ocznej, np. w wypadku cukrzycy, zaćmy lub napiętej akomodacji.

Wiele osób zastanawia się, czy wada wzroku „minus” (czyli fachowo krótkowzroczność) może się cofnąć? Niestety, miopia nie zaniknie samoistnie – można zahamować jej postęp, jednak zmiany, które już zaszły w obrębie gałki ocznej nie cofną się same.

Dalekowzroczność (hyperopia)

Dalekowzroczność, (potocznie wada wzroku „plus”) to przeciwieństwo krótkowzroczności. W tym wypadku nieprawidłowe ogniskowanie promieni świetlnych za siatkówką przez układ optyczny oka powoduje, że osoba obarczona hyperopią ma kłopot z widzeniem tego, co znajduje się blisko. Obraz docierający do mózgu jest nieostry oraz rozmyty. Dalekowzroczność utrudnia czytanie, przeglądanie telefonu oraz inne czynności, które wykonujemy „z bliska”. Warto podkreślić, że im wada wzroku jest wyższa, a akomodacja niewystarczająca tym gorsza staje się zdolność patrzenia także na dalekie odległości.

Ciekawostką jest, że hyperopia naturalnie występuje u dzieci do 7. roku życia. Występowanie tej wady wzroku u dziecka spowodowane jest wciąż rozwijającym się narządem wzroku i niskiej akomodacji. Z wiekiem jednak zostaje ona unormowana.

Starczowzroczność (presbiopia)

Często mylona z dalekowzrocznością presbiopia nazywana jest „chorobą długich rąk”. Warto podkreślić, że starczowzroczność nie jest wadą wzroku. Spowodowana jest mniejszą elastycznością soczewki związaną z wiekiem, co prowadzi do osłabienia akomodacji. Osoby, które zmagają się z presbiopią nie widzą dobrze z bliska, co utrudnia im czytanie, korzystanie z urządzeń cyfrowych czy drobne prace manualne. Aby dobrze dostrzec szczegóły, muszą oddalać przedmiot od oczu. Pierwsze objawy starczowzroczności można zauważyć już po 40. roku życia.

Astygmatyzm (niezborność)

Jest to wada wzroku wynikająca z nieprawidłowego kształtu rogówki lub soczewki oka. W oku miarowym powierzchnia rogówki jest kulista, z kolei w oku astygmatyka może przypominać ona piłkę do rugby. Światło przechodzące przez struktury oka skupione jest w dwóch ogniskach, np. jedno z ognisk może znajdować się na siatkówce, a drugie przed nią. Osoby z nieskorygowanym astygmatyzmem wyższego rzędu nie są w stanie widzieć wyraźnie ani z bliska ani z daleka, ponieważ obraz jest „rozciągnięty”. Brak korekcji może powodować częste bóle głowy.

Jak wady wzroku wpływają na codzienne życie?

Wady wzroku, niezależnie od rodzaju, mogą istotnie wpływać na codzienność osób, które ich doświadczają. Nawet drobne nieprawidłowości mogą przeszkadzać w czytaniu, pracach manualnych, prowadzeniu auta czy pracy przy komputerze. Jeśli więc dostrzegasz, że Twój wzrok się pogorszył, nie warto zwlekać z wizytą u okulisty lub optometrysty. Pamiętaj – wada wzroku nie może cofnąć się sama!

Jak zapobiegać wadom wzroku?

Choć często wady wzroku wynikają z czynników genetycznych lub środowiskowych w części możemy zapobiegać ich rozwojowi i pogłębianiu. W takim razie, jak dbać o oczy na co dzień?

  • Prowadź zdrowy styl życia – unikaj używek, stosuj zdrową dietę pozbawioną przetworzonych produktów. Warto zadbać, by znalazły się w niej produkty zawierające luteinę i witaminę A.
  • Jeśli pracujesz przy komputerze, rób częste przerwy od patrzenia ekran. Nawet jeśli nie masz wady wzroku, noś okulary z filtrem światła niebieskiego (pot. okulary do komputera).
  • Czytaj w dobrze oświetlonych pomieszczeniach, najlepiej umieszczając książkę na wysokości swojego wzroku.
  • Regularnie badaj się u okulisty lub optometrysty – wcześnie wykryte wady można zastopować!

Jak diagnozuje się wady wzroku?

Wszystkie wymienione przez nas wady wzroku można zdiagnozować poprzez najprostsze badanie wzroku. Specjalista, stosując urządzenia takie, jak autorefraktometr jest w stanie określić, czy pacjent cierpi na dalekowzroczność, krótkowzroczność czy astygmatyzm.

Jak leczyć wady wzroku?

Okulary i soczewki kontaktowe

Okulary korekcyjne to najpowszechniejszy sposób korekcji wad wzroku. Z ich pomocą można korygować praktycznie każdą z nich. Producenci szkieł okularowych oferują szeroki zakres zarówno mocy jak i konstrukcji soczewek okularowych. Alternatywnym rozwiązaniem są soczewki kontaktowe, które dają większą swobodę np. osobom prowadzącym aktywność sportową.

Laserowa korekcja wzroku

W przypadku tej metody korekcji wad wzroku potrzebna jest odpowiednia kwalifikacja do zabiegu przeprowadzana przez specjalistę za pomocą odpowiedniego sprzętu. Warunkiem jest również ukończenie 21 roku życia i ustabilizowana wada wzroku.

Pamiętaj, że jednym z filarów zdrowia oczu są regularne kontrole okulistyczne lub optometryczne. W salonach sieci Okularium skorzystasz z badania, podczas którego Twoje oczy zostaną sprawdzone pod kątem najpowszechniejszych wad. Jeśli konieczna okaże się korekcja, u nas możesz dobrać ją od razu po spotkaniu ze specjalistą.

Umów bezpłatne badanie wzroku

  • Wybierz dogodny dla siebie termin i skorzystaj z pomocy świetnych specjalistów.
  • Bezpłatne badanie wzroku.
  • 30 salonów w województwach: Mazowieckie, Lubelski, Podlaskie, Podkarpackie, Świętokrzyskie.

umów na badanie