Soczewki kontaktowe

Myślisz o soczewkach kontaktowych, jednak nie wiesz, jak dopasować ją do wady wzroku?

Rozwiń

Podpowiadamy, jak dobrać odpowiednie soczewki oraz kto szczególnie będzie z nich zadowolony.

Umów bezpłatne badanie wzroku

Pomożemy z wyborem okularów. Wybierz dogodny dla siebie termin i skorzystaj z pomocy świetnych specjalistów. Odwiedź jeden z naszych 30 salonów. Umów bezpłatne badanie wzroku

Sortuj według:

Soczewki kontaktowe – alternatywa dla okularów

Soczewki kontaktowe mogą być Twoją metodą korekcji wzroku lub przeciwnie – możesz stosować je zamiennie z okularami. To wybór coraz większej liczy osób, które doceniają szkła kontaktowe za komfort i szerokie spektrum zastosowań. Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem doboru perfekcyjnych soczewek!

Jak działają soczewki kontaktowe?

Zasada działania soczewek kontaktowych jest zbliżona do działania okularów. Gdy nakładasz soczewkę na oko, zakrzywia i skupia ona wiązki światła w taki sposób, że trafiają one prosto na siatkówkę. To właśnie dzięki temu soczewki nadają się do korygowania różnych wad wzroku. Należy jednak podkreślić, że samodzielny dobór soczewek na podstawie parametrów okularów jest w praktyce niemożliwy. Aby dobrać odpowiednie soczewki, należy określić ich następujące parametry:

  • BC – krzywizna bazowa (określa ona tylny promień optyczny w soczewce),
  • DIA – średnica soczewki mierzona w mm,
  • PWR lub SPH – moc soczewki,
  • CYL – cylinder, czyli wartość określająca moc astygmatyzmu,
  • AXIS – również odnosi się do astygmatyzmu i określa jego oś,

Jak pewnie się domyślasz, ocena takich cech to zadanie dla specjalisty; optometrysty lub okulisty dysponującego właściwą wiedzą i sprzętem. Jeśli chcesz nosić soczewki kontaktowe, zgłoś się na badanie wzroku; skontrolujesz zdrowie oczu i przy okazji dowiesz się, jaka moc i typ soczewek są dla Ciebie właściwe.

Jakie są rodzaje soczewek kontaktowych?

Soczewki kontaktowe mogą być wykonane z hydrożelu lub połączenia silikonu z hydrożelem. Ostatni typ jest najbardziej innowacyjny, bezpieczny i delikatny dla struktury oka.

Jak dobrać soczewki kontaktowe, biorąc pod uwagę tryb ich stosowania?

Soczewki jednodniowe

Jednodniowe soczewki to najbardziej higieniczne i najprostsze rozwiązanie. Tego typu szkła kontaktowe zakładasz tylko raz, a po zdjęciu po prostu wyrzucasz. Soczewki jednodniowe nie wymagają czyszczenia, a ponadto są cieńsze i delikatniejsze niż modele o dłuższym trybie stosowania.

Soczewki dwutygodniowe

Jak sama nazwa wskazuje, tryb wymiany tych soczewek wynosi 2 tygodnie. Po upływie tego czasu musisz wymienić soczewki dwutygodniowe na nowe. W międzyczasie musisz pamiętać o ich codziennej pielęgnacji za pomocą płynu do soczewek. Po czyszczeniu należy umieścić je w pojemniczku i zalać płynem.

Soczewki miesięczne

Ten typ soczewek jest najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem; zakup soczewek miesięcznych to koszt mniejszy niż w przypadku soczewek jednodniowych na 30 dni. Ile kosztują soczewki kontaktowe miesięczne? Koszt opakowania zawierającego 3 sztuki to około 70-100 zł. Soczewki miesięczne wiążą się z koniecznością ściągania ich codziennie, czyszczenia i przechowywania. Warto jednak wiedzieć, że istnieją soczewki z opcją noszenia w trybie ciągłym – możesz mieć je na oczach przez około miesiąc bez przerwy.

Wybór soczewek kontaktowych należy uzależnić także od tego, jaką masz wadę wzroku.

Jakie rodzaje soczewek kontaktowych znajdziesz na rynku?

Soczewki sferyczne

To najbardziej podstawowy rodzaj soczewek, przeznaczony do korekty krótkowzroczności i dalekowzroczności. Soczewki sferyczne to więc „plusy” i „minusy”. Pamiętaj jednak, że moc soczewek sferycznych nie zawsze odpowiada okularom; dosłownie mówiąc, soczewka „leży” na oku podczas gdy szkła okularowe znajdują się kilka mm od niego. Moc soczewek kontaktowych może być więc inna niż soczewek okularowych

Soczewki toryczne

Za pomocą soczewek kontaktowych torycznych koryguje się astygmatyzm, czyli wadę wzroku wynikającą z niewłaściwej krzywizny Efektem tego może być „rozciąganie” obrazu. Soczewki toryczne mają taką budowę, która umożliwia ułożenie się w osi astygmatyzmu i pozostaje na swoim miejscu, dzięki czemu widzenie jest wyraźne i stabilne.

Soczewki multifokalne

Jeśli borykasz się z prezbiopią, wybierz soczewki multifokalne. Są one zaprojektowane tak, by zapewniać dobre widzenie na bliskie i dalekie odległości. Dają podobny efekt jak okulary progresywne.

Soczewki kolorowe

Noszenie soczewek kontaktowych może być podyktowane także chęcią zmiany wizerunku. Kolorowe soczewki kontaktowe to rozwiązanie dla osób, które chcą chwilowo zmienić swój kolor oczu na inny.

Kiedy zdecydować się na soczewki kontaktowe?

Soczewki mogą być stałą lub okazjonalną alternatywą dla okularów korekcyjnych. Oto sytuacje, w których szczególnie docenisz ich działanie!

  • Soczewki kontaktowe zapewniają maksymalny komfort w trakcie aktywności fizycznej. Możesz w nich biegać, ćwiczyć na siłowni czy jeździć na rowerze. Mało tego, możesz uprawiać w nich sporty zimowe bez obaw o parowanie.
  • Soczewki, w odróżnieniu od okularów nie ograniczają pola widzenia po bokach, dlatego wiele osób lubi w nich prowadzić samochód.
  • Zakup soczewek kontaktowych to dobry pomysł także, jeśli po prostu nie lubisz swojego wizerunku w okularach. Soczewki nie wpływają na wygląd, dlatego większą popularnością cieszą się wśród pań, które np. chcą eksponować pięknie wykonany makijaż.

Szeroki wybór soczewek kontaktowych na Okularium.pl

Jeśli chcesz kupić soczewki kontaktowe – pierwsze w życiu lub kolejne – zapraszamy do sprawdzenia oferty naszego sklepu internetowego. Oferujemy oryginalne soczewki kontaktowe znanych producentów tj.: J&J, Alcon, Cooper Vision i i-Oxys zapewniające doskonałą ostrość widzenia oraz pełen komfort. Pamiętaj, że odwiedzając nasze stacjonarne salony, skorzystasz z badania przed doborem soczewek. Nauczymy Cię także przechowywania soczewek, jak zakładać soczewki i zdejmować je w bezpieczny sposób.

Pełna pomoc, blisko Ciebie

Posiadamy 30 doskonale wyposażonych salonów, w których nasi specjaliści pomogą ci w dowolnej sprawie.