Płyny do soczewek

Jeśli jesteś użytkownikiem soczewek kontaktowych, z pewnością wiesz, że utrzymanie ich w nienagannej czystości to gwarancja zdrowia i komfortu Twoich oczu.

Rozwiń

Osoby stosujące soczewki o dłuższym trybie stosowania (np. tygodniowe czy miesięczne) muszą zaopatrzyć się w pojemniczek i płyn do soczewek kontaktowych. Tłumaczymy, jak działa preparat czyszczący do szkieł kontaktowych oraz jak wybrać najlepszy płyn do soczewek.

Umów bezpłatne badanie wzroku

Pomożemy z wyborem okularów. Wybierz dogodny dla siebie termin i skorzystaj z pomocy świetnych specjalistów. Odwiedź jeden z naszych 30 salonów. Umów bezpłatne badanie wzroku

Sortuj według:

Jak działają płyny do soczewek?

Zadaniem płynów do czyszczenia soczewek jest usuwanie z ich powierzchni wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, takich jak kurz, drobne pyłki, makijaż, a także osadów białkowych, które w naturalny sposób są produkowane przez gałki oczne. Codzienne czyszczenie soczewek (innych niż jednodniowe) to absolutna konieczność – płyny czyszczące konserwują soczewki, zapewniają ich przejrzystość, usuwają drobnoustroje, a przez to wszystko dbają o bezpieczeństwo Twoich oczu. Dodatkowo płyny do soczewek pozwalają na ich bezpieczne przechowywanie w pojemniczkach.

Płyn do soczewek kontaktowych – jak go stosować?

Osobom, które jeszcze nigdy nie stosowały płynów do soczewek, przedstawiamy krótki instruktaż codziennej pielęgnacyjnej rutyny:

  1. Zdejmij soczewkę z oka po uprzednim, dokładnym umyciu rąk (przed demakijażem).
  2. Ułóż soczewkę we wgłębieniu dłoni, kierując jej wypukłą część ku dołowi.
  3. Wlej kilka kropel płynu do środka soczewki.
  4. Pocieraj soczewkę opuszkiem palca przez kilka sekund. Dzięki temu usuniesz największe zanieczyszczenia.
  5. Ułóż soczewkę na dłoni, tym razem wypukłą częścią ku górze. Polej ją kilkoma kroplami płynu czyszczącego.
  6. Tak umytą soczewkę umieść w pojemniczku i zalej płynem (soczewka powinna być w nim całkowicie zanurzona).

Płyny do soczewek – rodzaje. Jaki płyn do soczewek wybrać?

Podstawowy podział płynów do soczewek wyróżnia płyny oksydacyjne oraz wielofunkcyjne. Te pierwsze w składzie posiadają nadtlenek wodoru, zaś w ich butelkach znajdują się metalowe warstwy. Dzięki temu w płynie zachodzi reakcja chemiczna, wskutek której woda utleniona zostaje rozbita na wodę i tlen dezynfekujące soczewki. Płyny wielofunkcyjne cieszą się większą popularnością – są proste w użyciu, łatwo dostępne, a jednocześnie skutecznie czyszczą, odkażają i nawilżają soczewki kontaktowe. Zawierają składniki rozpuszczające osady białkowe i tłuszczowe (np. poloksaminę), a substancje nawilżające (np. hialuronian sodu, panthenol) oraz składniki buforowe, zapewniające cieczy właściwe pH.

Na rynku znajdziesz także płyny do soczewek dedykowane osobom z bardzo wrażliwymi oczami. Zawierają składniki o delikatniejszym działaniu, dlatego nie powinny wywoływać podrażnień.

Jaki płyn do soczewek twardych, a jaki do miękkich?

Soczewki twarde, w odróżnieniu od miękkich nie zawierają wody, za to wyróżniają się dużą tlenoprzepuszczalnością. W ich przypadku specjaliści rekomendują płyn do soczewek twardych z nadtlenkiem wodoru, czyli preparat oksydacyjny. Miękkie soczewki kontaktowe, zawierające wodę, można czyścić płynem wielofunkcyjnym.

Najlepszy płyn do soczewek – kup go w Okularium!

Potrzebny Ci najlepszy płyn do soczewek? Sprawdź naszą ofertę płynów do dezynfekcji. W sieci salonów Okularium znajdziesz najlepsze preparaty o właściwościach odkażających i nawilżających, dzięki którym zachowasz swoje soczewki w idealnym stanie tak długo, jak trzeba.

Pełna pomoc, blisko Ciebie

Posiadamy 30 doskonale wyposażonych salonów, w których nasi specjaliści pomogą ci w dowolnej sprawie.