Okulary do komputera - idealne do pracy biurowej

  • 04 września 2023

Uczestnikiem cyfrowego świata jest dzisiaj praktycznie każdy – nie tylko osoby pracujące przed komputerem. Różnego typu urządzenia elektroniczne zapewniają nam rozrywkę, edukację i kontakt z bliskimi. Jednak codzienna, długotrwała ekspozycja na światło niebieskie, emitowane przez ekrany komputerów czy smartfonów, nie pozostaje obojętna dla naszego wzroku. Osoby nadmiernie pracujące przy monitorze często odczuwają różne dolegliwości, zaliczane do tzw. Cyfrowego Zmęczenia Wzroku. Przed negatywnym wpływem ekranów można się dzisiaj skutecznie zabezpieczyć, nosząc okulary do komputera. Jak działają okulary do pracy przy komputerze? Dla kogo są przeznaczone? I jakie okulary do komputerowa wybrać? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań o okulary ochronne do komputera znajdziesz w poniższym artykule.

Okulary do komputera - w czym pomagają?

Szkodliwe dla oczu jest pasmo niebieskofioletowe, emitowane głównie przez ekrany urządzeń elektronicznych: laptopów, monitorów, smartfonów, telewizorów, tabletów itp. Wprawdzie producenci elektroniki przykładają coraz większą wagę do technologii wspierających bezpieczeństwo użytkownika, to nadal ekrany emitują duże ilości szkodliwego światła niebieskiego. Skuteczną formą profilaktyki są okulary do komputera. To oprawki wyposażone w szkła ze specjalistycznymi powłokami, które zapewniają ochronę wzroku przed działaniem światła niebieskiego oraz przed odbiciami i refleksami świetlnymi. Pomagają w niwelowaniu objawów Cyfrowego Zmęczenia Wzroku, takich jak: uczucie zmęczenia oczu, bóle głowy, niewyraźne widzenie, podrażnienie, zaczerwienie i suchość oczu oraz bóle szyi i barków. Dolegliwości te są bardzo często zgłaszane przez osoby długotrwale pracujące przed ekranami komputerów – również młode i bez wad wzroku. A czy okulary do komputera pomagają w... jakości snu? Okazuje się, że tak. Nadmierna ekspozycja na światło niebieskie może zaburzać naturalny cykl dobowy, co skutkuje problemami z zasypianiem. Okulary do komputera z filtrem światła niebieskiego pozwalają więc podnieść zarówno komfort i wydajność pracy biurowej, jak również jakość codziennego życia.

Umów bezpłatne badanie wzroku

Wybierz dogodny dla siebie termin i skorzystaj z pomocy świetnych specjalistów.

Umów badanie

Dla kogo są przeznaczone okulary do komputera?

Noszenie okularów z filtrem do komputera rekomendowane jest w zasadzie każdej osobie, która spędza dużo czasu przed ekranami urządzeń elektronicznych w biurze i w domu - bez względu na charakter wykonywanych czynności, istnienie wady wzroku czy wiek. W salonach optycznych można wykonać zarówno okulary korekcyjne do komputera, jak i tzw. „zerówki”, czyli okulary bez mocy optycznej. Na okulary zerówki do komputera decydują się osoby, u których badanie wzroku nie wykazało żadnej wady, ale chcą one zminimalizować negatywny wpływ światła niebieskiego oraz poprawić kontrast obrazu i ostrość widzenia ekranu, a tym samym – podnieść wygodę i efektywność pracy.

Jak działają okulary do komputera?

Kompletne okulary do komputera z antyrefleksem i powłoką typu „blue blocker” chronią wzrok przed odbiciami i refleksami świetlnymi oraz przed światłem niebieskim, generowanym przez ekrany różnych urządzeń elektronicznych. Okulary z antyrefleksem do komputera przydają się także podczas przebywania w sztucznie oświetlonych wnętrzach oraz podczas jazdy samochodem, zwłaszcza po zmroku i w centrach miast. Powłoka antyrefleksyjna skutecznie niweluje oślepiające, męczące wzrok i rozpraszające uwagę odblaski. Specjalistyczne warstwy ochronne są praktycznie niewidoczne zarówno dla użytkownika okularów, jak i dla osób trzecich.

Jak wybrać okulary do komputera?

Idealne okulary do komputera powinny być cienkie, lekkie i wygodne – nawet przy dużych mocach optycznych. W kwestii wyboru okularów do komputera warto zaufać wiedzy i doświadczeniu optyka/optometrysty. W przypadku zdiagnozowania lub podejrzenia chorób oczu, należy koniecznie zasięgnąć porady lekarza okulisty, który może zalecić konkretny rodzaj soczewek. W salonach optycznych Okularium dobór szkieł poprzedza bezpłatne badanie wzroku u optometrysty oraz wnikliwa analiza potrzeb i preferencji użytkownika. Specjalista na pewno zapyta Cię o specyfikę Twojej pracy z urządzeniami elektronicznymi – o odległość między monitorem a oczami i typ używanego sprzętu, a także o odległości, na jakich wykonujesz pozostałe obowiązki. Bo nie każda praca biurowa polega przecież na patrzeniu w jeden ekran przez cały dzień. Może się okazać, że lepszym rozwiązaniem dla Ciebie będą np. okulary progresywne lub biurowe. Warto zapytać specjalistę o możliwość wzbogacenia wybranych soczewek o dodatkowe powłoki, np. zwiększające odporność na zarysowania i ułatwiające czyszczenie.

Kiedy zdecydować się na okulary do komputera?

Wszystkie osoby, które spędzają dużo czasu przed ekranami komputerów i smartfonów, powinny rozważyć zakup specjalnych okularów do komputera. Na pewno do wizyty u okulisty lub w salonie optycznym powinny skłonić Cię objawy Cyfrowego Zmęczenia Wzroku lub problemy ze snem po wytężonej pracy przed monitorem.

Okulary do komputera dla dzieci

Klienci odwiedzający nasze salony często pytają nas, czy warto zamówić okulary do komputera dla dziecka. Jak najbardziej! Okulary do komputera mogą, a nawet powinny znaleźć się na biurku każdego ucznia. Ważne, żeby były lekkie, wygodne i wytrzymałe oraz podobały się dziecku, by chciało je nosić.

Dzieci również są uczestnikami cyfrowego świata, chociaż zgodnie z aktualną wiedzą, ich kontakt z urządzeniami mobilnymi (i nie tylko zresztą) powinien być ograniczony do minimum. Czas pandemii pokazał jednak, że urządzenia mobilne są integralnym narzędziem współczesnego systemu edukacji i dzieci będą z nich korzystać – zapewne w coraz większym stopniu.

W salonach optycznych Okularium często gościmy całe rodziny. Badamy bezpłatnie wzrok oraz wykonujemy okulary do komputera damskie, męskie i dziecięce - z indywidualnie dobranymi mocami optycznymi oraz dopasowanymi do potrzeb, wymagań i budżetu powłokami uszlachetniającymi.

Okulary do komputera podczas pracy w biurze

W przestrzeniach biurowych nasze oczy muszą stawiać czoła różnym wyzwaniom. Do pracy biurowej, nie jedynie do czynności wykonywanych na komputerze, idealnie nadają się okulary do bliży i odległości pośrednich, nazywane często biurowymi. Tego typu soczewki okularowe zapewniają wyraźne widzenie bez wysiłku w bliskich i pośrednich odległościach, czyli od 40 cm do nawet 3-4 metrów To doskonałe okulary do komputera i czytania. Sprawdzają się zarówno do pracy na różnych urządzeniach mobilnych, jak również do przeglądania i wypełniania dokumentów czy rozmów i spotkań z klientami i współpracownikami. Zapytaj doradcę Okularium o okulary biurowe do komputera męskie lub damskie.

Okulary do komputera podczas gier komputerowych

Długotrwałe, regularne granie w gry komputerowe może powodować wady wzroku lub pogłębiać istniejące oraz obniżać efektywność rozgrywek, dlatego gracze powinni wdrożyć odpowiednie działania profilaktyczne. Dla entuzjastów gier komputerowych przeznaczone są nowoczesne soczewki z funkcją redukcji światła niebieskiego. Zatrzymują one nadmierną ilość tego światła, które może wpływać na zwyrodnienie plamki żółtej oka oraz blokują promieniowanie UV. Poprawiają ostrość obrazu, redukują refleksy świetlne oraz wspomagają koncentrację, sprzyjając długim, udanym i komfortowym dla wzroku sesjom gamingowym. Dodatkowo pozwalają uniknąć problemów z zasypianiem po zakończeniu dłuższych rozgrywek online.

Na rynku znaleźć można niedrogie, gotowe, uniwersalne okulary gamingowe z soczewkami o żółtym lub pomarańczowym zabarwieniu. Jednak dla bezpieczeństwa i maksymalnego komfortu użytkowania, okulary gamingowe - zarówno te korekcyjne, jak i zerówki, powinny zostać wykonane przez dyplomowanego optyka. Zyskasz pewność ich dopasowania do Twoich potrzeb, kształtu twarzy i stylu życia oraz gwarancję, że zastosowane powłoki rzeczywiście działają.

Masz inne pytania? Chcesz wiedzieć, ile kosztują okulary do komputera o konkretnych parametrach? Odwiedź najbliższy salon Okularium! Bezpłatnie zbadasz wzrok i otrzymasz wyczerpujące odpowiedzi na swoje pytania.

Umów bezpłatne badanie wzroku

  • Wybierz dogodny dla siebie termin i skorzystaj z pomocy świetnych specjalistów.
  • Bezpłatne badanie wzroku.
  • 30 salonów w województwach: Mazowieckie, Lubelski, Podlaskie, Podkarpackie, Świętokrzyskie.

umów na badanie