Soczewki multifokalne

Czy wiesz, że już około 10 mln Polaków boryka się ze starczowzrocznością?

Rozwiń

Ta wada wzroku związana jest z naturalnym procesem starzenia się organizmu i niestety, trudno jej uniknąć. Nie oznacza to jednak, że nie istnieje korekcja, która może poprawić komfort osoby z presbiopią. Jednym z rozwiązań są soczewki multifokalne – co to takiego i kto dokładnie powinien rozważyć ich stosowanie? Sprawdź!

Umów bezpłatne badanie wzroku

Pomożemy z wyborem okularów. Wybierz dogodny dla siebie termin i skorzystaj z pomocy świetnych specjalistów. Odwiedź jeden z naszych 30 salonów. Umów bezpłatne badanie wzroku

Sortuj według:

Jak działają soczewki multifokalne?

Soczewki kontaktowe multifokalne, czyli wieloogniskowe przeznaczone są do korekcji presbiopii, zwanej powszechnie starczowzrocznością. Multifokalne soczewki kontaktowe charakteryzują się specyficzną budową. Na powierzchni jednej soczewki zawarte są różne moce, które rozłożone są na niej koncentrycznie (w pierścienie). Dzięki temu soczewka multifokalna pozwala na widzenie zarówno na dalekie, jak i bliskie odległości w zależności od wielkości źrenicy.

Soczewki multifokalne są wykonane z materiału silikonowo-hydrożelowego. Dobrą soczewkę cechuje wysokie uwodnienie i tlenoprzepuszczalność – te cechy sprawiają, że całodzienne noszenie szkieł kontaktowych jest komfortowe i nie męczy gałek ocznych.

Jak dobrać soczewki multifokalne?

Jeśli chcesz zrezygnować z okularów progresywnych na rzecz soczewek lub po prostu stosować je zamiennie, pamiętaj: nie kupuj soczewek na własną rękę! Przed nabyciem pierwszego opakowania należy skontaktować się z okulistą lub optometrystą. Samodzielne dopasowanie soczewek na podstawie okularów jest praktycznie niemożliwe. Szkła kontaktowe, oprócz mocy posiadają także inne parametry: średnicę, krzywiznę, a w przypadku soczewek multifokalnych także addycję, czyli dodatkową moc do bliży. Badanie w profesjonalnym gabinecie optycznym określi, jakie soczewki będą dla Ciebie właściwe oraz, czy nie dotyczą Cię przeciwwskazania do ich stosowania.

Soczewki multifokalne można podzielić ze względu na tryb stosowania. Na rynku znajdziesz m. in.:

 • Soczewki multifokalne jednodniowe,
 • Soczewki multifokalne dwutygodniowe,
 • Soczewki multifokalne miesięczne,

Soczewki progresywne mogą posiadać także dodatkowe cechy, dzięki którym mogą odpowiadać osobom o specyficznym potrzebom:

 • Soczewki multifokalne toryczne – dla osób presbiopią i astygmatyzmem,
 • Soczewki multifokalne sferyczne
 • Soczewki multifokalne z ochroną przed światłem niebieskim,

W czym pomagają soczewki multifokalne?

Soczewki multifokalne przeznaczone są do korekcji presbiopii – wady wzroku, która pojawia się zwykle po 40-45 roku życia. Presbiopia jest związana z naturalnymi procesami starzenia się organizmu i utrata elastyczności soczewki wewnątrzgałkowej. Wraz z wiekiem soczewka ludzkiego oka traci zdolność do zmiany kształtu ( a zarazem mocy optycznej) podczas patrzenia na różne odległości i zmniejsza się zdolność akomodacji.

Presbiopia, czyli starczowzroczność nazywana bywa także „syndromem długich rąk” – a to dlatego, że osoby zmagające się z tą wadą muszą oddalać od siebie książki i gazety, by swobodnie odczytać z nich tekst. Dla osób z tą wadą wzroku wyzwaniem mogą okazać się zwykłe codzienne zakupy czy też prowadzenie pojazdu. Ponadto presbiopia może objawiać się bólami głowy i oczu, jak również szybkim męczeniem się wzroku.

Soczewki multifokalne pozwalają zapomnieć o wszystkich niedogodnościach związanych z presbiopią. Dzięki innowacyjnej budowie zapewniają dobre widzenie na bliskie i dalekie odległości.

Soczewki multifokalne wewnątrzgałkowe

W ramach ciekawostki warto dodać, że medycyn również doceniła soczewki multifokalne – zaćma to doskonały przykład. Wewnątrzgałkowy, czyli wszczepiany na stałe wariant soczewki progresywnej to związanie rekomendowane osobom po operacji zaćmy, które znacznie podnosi jakość widzenia. Taka soczewka zastępuje zmętniałą na skutek zaćmy soczewkę naturalną.

Kiedy zdecydować się na soczewki multifokalne?

Soczewki kontaktowe multifokalne mogą całkowicie odmienić życie osoby borykającej się z presbiopią. Dzięki nim bardzo łatwo zapomnisz o wadzie wzroku, ciesząc się doskonałym widzeniem na każdą odległość przez cały dzień.

Soczewki progresywne niwelują konieczność zdejmowania i zakładania innej pary okularów lub szkieł kontaktowych w zależności od warunków. To proste: wkładasz je rano i do samego wieczora cieszysz się pięknem otaczającego Cię świata, czytaniem czy prowadzeniem auta.

Warto wypróbować soczewki multifokalne, jeśli na co dzień korzystasz z okularów progresywnych, jednak w określonych sytuacjach (np. aktywność fizyczna) chciałbyś wymienić je na coś wygodniejszego. Soczewki kontaktowe mają to do siebie, że wspaniale sprawdzają się w większościach dyscyplin sportowych. Możesz wygodnie korzystać z nich na siłowni, biegając, grając w piłkę czy jeżdżąc na nartach. Dodatkowo wspaniale sprawdzą się w okresie jesienno-zimowym. Zapomnij o parujących szkłach okularowych!

Wady i zalety soczewek multifokalnych

Czy tak rewolucyjne rozwiązanie jak soczewki multifokalne ma jakieś słabe strony? Wyszczególniliśmy zarówno wady, jak i zalety soczewek progresywnych – po to, by ułatwić Ci dokonanie decyzji.

Zalety soczewek multifokalnych:

 • Soczewki multifokalne zapewniają doskonałe widzenie na bliskie odległości. Pozwalają czytać bez żadnych przeszkód.
 • Gwarantują także świetne widzenie na dalekie odległości.
 • Sprawdzają się podczas prowadzenia samochodu.
 • Niwelują konieczność zmieniania soczewek o różnych mocach w zależności od warunków.
 • Jak każde inne soczewki kontaktowe, gwarantują swobodę podczas aktywności i nie wpływają na wizerunek użytkownika.

Wady soczewek multifokalnych:

Jedyną wadą jest koszt produktu, jakim są soczewki multifokalne – ceny modeli dedykowanych osobom z presbiopią są wyższe niż w przypadku klasycznych soczewek sferycznych. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że kupując soczewki multifokalne o dłuższym trybie stosowania, można znacznie zaoszczędzić. Modele dwutygodniowe, czy miesięczne w przeliczeniu na sztukę są tańsze, niż soczewki jednorazowego użytku.

Dlaczego warto wybrać soczewki multifokalne na okularium.pl?

W naszym sklepie internetowym czekają na Ciebie najlepsze soczewki multifokalne – opinie naszych klientów mówią same za siebie! Oferujemy produkty renomowanych marek, takich jak Acuvue, Johnson&Johnson, CooperVision, Air Optix. Pamiętaj, że jeśli chcesz dobrać swoje pierwsze soczewki progresywne, wcześniej warto umówić się na wizytę z optykiem lub optometrystą w jednym z naszych stacjonarnych salonów. Nasz fachowiec na podstawie badania określi, jakie parametry soczewki multifokalnej będą dla Ciebie najbardziej odpowiednie. Następnie możesz śmiało wybrać swoje idealne soczewki z naszej bogatej oferty.

Pełna pomoc, blisko Ciebie

Posiadamy 30 doskonale wyposażonych salonów, w których nasi specjaliści pomogą ci w dowolnej sprawie.