Soczewki sferyczne

Wiele osób nie wyobraża sobie codzienności bez soczewek kontaktowych.

Rozwiń

Nie ma się czemu dziwić: nowoczesne soczewki mogą znacznie ułatwić życie, nie wpływają na wizerunek i sprawdzają się niemal w każdych warunkach. Najpopularniejszym typem są soczewki sferyczne – co to znaczy i kto powinien ich używać? Spieszymy z wytłumaczeniem!

Umów bezpłatne badanie wzroku

Pomożemy z wyborem okularów. Wybierz dogodny dla siebie termin i skorzystaj z pomocy świetnych specjalistów. Odwiedź jeden z naszych 30 salonów. Umów bezpłatne badanie wzroku

Sortuj według:

MYDAY 30 szt.

Cena podstawowa 99,00 zł Cena 90,00 zł

Jak działają soczewki sferyczne?

Na rynku można znaleźć wiele rodzajów szkieł kontaktowych, których nazwy dla początkujących użytkowników mogą brzmieć odrobinę egzotycznie. Do najpopularniejszych należą soczewki sferyczne.

Soczewki sferyczne – co to właściwie oznacza? Określenie to odnosi się do sfery, czyli kuli, która jest wzorem dla zaprojektowania tego rodzaju soczewki. Najprościej więc mówiąc, soczewka sferyczna ma kształt przepołowionej kuli. Jest to najpowszechniejszy typ soczewek służących do korekcji krótkowzroczności oraz dalekowzroczności. Są więc odpowiednie dla osób noszących tzw. minusy i plusy. Określa się ją za pomocą parametru PWR lub D widniejącego na opakowaniu.

Soczewki kontaktowe sferyczne produkowane są z miękkiego i delikatnego materiału silikonowo-hydrożelowego. Najlepsze modele cechują się bardzo wysokim stopniem nawilżenia oraz tlenoprzepuszczalności, dzięki czemu ich zakładanie oraz noszenie jest bardzo komfortowe i bezpieczne dla oczu. Cena soczewek sferycznych różni się od ich specyfikacji, liczby sztuk w pudełku i trybu stosowania. Opakowanie 30 sztuk soczewek jednodniowych to kosz około 80 zł.

Rodzaje soczewek sferycznych

Soczewki kontaktowe sferyczne to szeroka grupa produktów, które można podzielić ze względu na różne kryteria.

Pierwszy i najbardziej oczywisty podział wyróżnia soczewki o różnych trybach noszenia:

 • Soczewki sferyczne jednodniowe,
 • Soczewki sferyczne dwutygodniowe,
 • Soczewki sferyczne miesięczne – klasyczne i całodobowe,

Soczewki kontaktowe sferyczne mogą redukować niedogodności związane z różnymi wadami wzroku, w tym:

 • Krótkowzrocznością,
 • Dalekowzrocznością,
 • Presbiopią (soczewki sferyczne multifokalne).

Ponadto soczewki kontaktowe mogą posiadać dodatkowe cechy, dzięki którym ich stosowanie jest jeszcze przyjemniejsze. Do takich udogodnień zaliczamy:

 • Warstwę chroniącą przed światłem niebieskim,
 • Fotochrom,
 • Barwienie – idealne dla osób, które lubią zmieniać swój wizerunek.

Soczewki sferyczne a soczewki asferyczne

Poszukując soczewek kontaktowych dla siebie, możesz natknąć się na określenie „soczewki asferyczne”. Co to takiego? Jest to stosunkowo nowoczesny typ soczewek kontaktowych, który swoim kształtem przypomina ludzkie oko. Zdaniem wielu osób są jeszcze wygodniejsze i zapewniają lepszą jakość widzenia niż klasyczne soczewki sferyczne. Soczewki sferyczne a asferyczne to wybór, który powinni rozważyć także zawodowi kierowcy – drugi z wymienionych typów zapewnia bowiem lepszy komfort pracy w otoczeniu świateł i odblasków.

Warto wspomnieć, czym soczewki sferyczne różnią się od innych typów dostępnych na rynku.

Soczewki sferyczne dla osób pracujących przy urzadzeniach cyfrowych

Osoby spędzające większość dnia przy komputerze są narażone na objawy związane z cyfrowym zmęczeniem wzroku takie jak: zmęczenie, suchość i zaczerwienienie oczu, gorsze widzenie pod koniec dnia. Doskonałym rozwiązaniem będą dla nich soczewki zmniejszające napięcie mięśnia rzęskowego odpowiedzialnego za akomodację, dzięki czemu jakość widzenia po wielu godzinach pracy będzie dużo lepsza niż w tradycyjnych soczewkach sferycznych.

Soczewki sferyczne, a toryczne – różnica

Soczewki sferyczne przeznaczone są do korekcji krótko i dalekowzroczności, z kolei toryczne dodatkowo korygują astygmatyzm. Od modeli sferycznych różnią się kształtem: soczewka toryczna w przekroju przypomina nie półkulę, a przepołowiony obwarzanek.

W czym pomagają soczewki sferyczne?

Soczewki sferyczne to rozwiązanie dedykowane osobom obarczonym krótko lub dalekowzrocznością. Soczewka sferyczna ma za zadanie korygować nieprawidłowe załamywanie się promieni świetlnych tak, aby skupiał się one dokładnie na siatkówce oka, a nie za nią lub przed nią. Właśnie dzięki temu osoby stosujące „plusy” lub „minusy” mogą cieszyć się dobrym widzeniem, stosując dopasowane szkła kontaktowe.

Z soczewek sferycznych mogą skorzystać także osoby z różnowzrocznością. Wystarczy zakupić dwa pudełka soczewek o różnych mocach. Jeśli zdecydujesz się na soczewki o dłuższym trybie stosowania, nie zapomnij o zakupie pojemnika i płynu do ich dezynfekcji.

Pamiętaj, że zmagając się z dodatkowymi wadami wzroku, powinieneś wybrać inny typ niż soczewki sferyczne – astygmatyzm wymaga zastosowania soczewek torycznych, które działają zupełnie inaczej. Wyjątkiem jest mała wartość astygmatyzmu, którą można skorygować ekwiwalentem sferycznym.

Kiedy zdecydować się na soczewki sferyczne?

Soczewki kontaktowe sferyczne to rozwiązanie odpowiednie dla osób, które zmagają się z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością, jednak nie doskwierają im dodatkowe problemy ze wzrokiem takie, jak astygmatyzm.

Warto dodać, że soczewki sferyczne, tak, jak każde inne, mogą stanowić alternatywę dla okularów korekcyjnych na co dzień bądź w określonych sytuacjach. Możesz sięgnąć po nie jeśli:

 • Nie lubisz noszenia okularów,
 • Szukasz wygodnego sposobu korekcji wady wzroku podczas aktywności fizycznej,
 • Od czasu do czasu po prostu chcesz zrezygnować z okularów.

Szeroki zakres mocy sferycznych nowoczesnych soczewek sprawia, że mogą korzystać z nich osoby nawet o bardzo dużych wadach wzroku.

Co to moc sferyczna?

Jak już wiesz, moc sferyczna to podstawowy parametr soczewki określany symbole PWR. Należy jednak podkreślić, że moc okularów to nie to samo, co moc soczewek. Jeśli więc rozważasz rozpoczęcie noszenia soczewek kontaktowych, pamiętaj: nie dobieraj ich samodzielnie. Odwiedź okulistę lub optometrystę, który na podstawie dokładnego badania dobierze właściwe soczewki dla Ciebie.

Dlaczego soczewek sferycznych nie można dobierać samodzielnie na podstawie noszonych już okularów? Weź pod uwagę, że szkła okularowe znajdują się w odległości 10-12mm od Twoich oczu, a soczewka dosłownie na nich „leży”. Choćby z tego względu moce sferyczne tych dwóch przyrządów optycznych mogą się pomiędzy sobą różnić. Indywidualnemu doborowi podlega także krzywizna i średnica soczewki kontaktowej. Muszą być one perfekcyjne dopasowane do Twoich oczu, w przeciwnym wypadku soczewki nie będą dobrze pełnić swojej funkcji, mogą przesuwać się i uwierać.

Dlaczego warto wybrać soczewki sferyczne na okularium.pl?

Dowiedziałeś się wszystkiego, co ważne na temat wynalazku, jakim są soczewki sferyczne – co to jest, kto powinien ich używać oraz jak dobrać te najwłaściwsze. Nie pozostaje już nic innego jak zamówić nowy komplet! Gdy już odbędziesz spotkanie z optykiem lub optometrystą oraz dowiesz się, jakie soczewki kontaktowe sferyczne są dla Ciebie odpowiednie, zajrzyj do oferty naszego sklep internetowego. W Okularium znajdziesz soczewki renomowanych marek, takich jak i-Oxys, Acuvue, Air Optix, CooperVision.

Pełna pomoc, blisko Ciebie

Posiadamy 30 doskonale wyposażonych salonów, w których nasi specjaliści pomogą ci w dowolnej sprawie.