Starczowzroczność - objawy, przyczyny i profilaktyka

  • 29 lutego 2024

Starczowzroczność, znana również jako prezbiopią, to naturalny proces starzenia się oczu, który dotyka wiele osób po 40 roku życia. Jej skutki mogą znacząco wpływać na codzienne funkcjonowanie, utrudniając wykonywanie zadań wymagających precyzji w bliskim zasięgu. Warto zrozumieć objawy, przyczyny i możliwości profilaktyki, aby pomóc sobie lub naszym bliskim w utrzymaniu jak najwyższej jakości widzenia.

Umów bezpłatne badanie wzroku

Wybierz dogodny dla siebie termin i skorzystaj z pomocy świetnych specjalistów.

Umów badanie

Starczowzroczność - problem po 40-tce

Starczowzroczność to zaburzenia akomodacji, które pojawiają się u większości osób wraz z wiekiem, zazwyczaj w okolicach 40. roku życia. Charakteryzuje się utratą elastyczności soczewki oka, co sprawia, że trudno jest mu dostosować się do obiektów znajdujących się w bliskim zasięgu. W efekcie osoby dotknięte starczowzrocznością doświadczają trudności w czytaniu, wykonywaniu prac ręcznych oraz innych czynnościach wymagających skupienia wzroku na niewielkiej odległości.

Starczowzroczność (presbiopia) to zjawisko naturalne, jednak z biegiem lat może postępować, dlatego istotne jest zrozumienie jej objawów, przyczyn i możliwości korekcji. Dzięki temu będziesz mógł umożliwić sobie lub swoim bliskim utrzymanie jakości widzenia na jak najwyższym poziomie.

Objawy starczowzroczności

Typowe objawy starczowzroczności obejmują przede wszystkim:

  • Dyskomfort podczas czytania drobnych druków,
  • Utratę ostrości widzenia obiektów na bliskie odległości,
  • Potrzebę trzymania książki czy telefonu dalej od oczu (tzw. choroba długich rąk).

Ponadto osoby dotknięte tą wadą wzroku często doświadczają zmęczenia oczu i bólów głowy, szczególnie podczas wykonywania zadań wymagających skupienia wzroku na bliskim dystansie.

Przyczyny starczowzroczności (presbiopii)

Jak już wspomnieliśmy, starczowzroczność wynika głównie z utraty elastyczności soczewki oka, co wpływa na jego zdolność do dostosowywania się do różnych odległości. Proces ten zazwyczaj rozpoczyna się w okolicach 40. roku życia i postępuje stopniowo.

Należy podkreślić, że czynniki genetyczne, styl życia, wady wzroku i ogólna kondycja zdrowotna również wpływają na rozwój tej przypadłości. Prowadząc zdrowy styl życia i unikając szkodliwych dla wzroku czynników, możesz sprawić, że pojawienie starczowzroczności u Ciebie odwlecze się w czasie.

Profilaktyka starczowzroczności

Chociaż starczowzroczności nie można całkowicie uniknąć, istnieją metody, które mogą opóźnić jej rozwój.

Badania okulistyczne

Regularne badania wzroku są kluczowe we wczesnym wykrywaniu i dostosowywaniu metod korekcji starczowzroczności. Wystarczy proste badanie optometryczne, by stwierdzić pierwsze zmiany w obrębie narządu wzroku. Szybkie i dokładne badanie wzroku wykonasz w większości salonów optycznych Okularium.

Zdrowy styl życia

To, jaki styl życia prowadzisz, ma istotny wpływ na stan Twoich oczu. Zadbaj o zbilansowaną dietę, bogatą zwłaszcza w luteinę i witaminę A, które są niezbędne dla zdrowia oczu. Nie stron od aktywności fizycznej oraz, jeśli to możliwe, zminimalizuj kontakt wzroku ze źródłami światła niebieskiego.

Ochrona wzroku przed promieniami UV

Pamiętaj, że promienie UVA i UVB sprzyjają starzeniu się Twoich oczu. Chroń je za pomocą okularów z filtrem we wszystkie słoneczne dni. Dowiedziono, że długotrwałe, wieloletnie stosowanie dobrych okularów przeciwsłonecznych może opóźnić pojawienie się prezbiopii.

Kiedy udać się do specjalisty ze starczowzrocznością?

W przypadku pojawienia się objawów starczowzroczności, takich jak trudności w czytaniu czy pracach w bliskich odległościach, ważne jest natychmiastowe skonsultowanie się z okulistą lub optometrystą. Badanie wzroku pozwoli na postawienie pewnej diagnozy i ustalenie odpowiednich metod korekcyjnych. Szybkie podjęcie działania może spowolnić rozwój prezbiopii – nie zwlekaj więc z wizytą u specjalisty!

Korekcja starczowzroczności

Jaki kroki należy podjąć, gdy lekarz okulista zdiagnozuje u Ciebie prezbiopię?

Metody korekcji prezbiopii

Tradycyjne okulary do bliży, soczewki biurowe, soczewki dwuogniskowe, soczewki progresywne czy soczewki kontaktowe multifokalne to dostępne opcje, które pomagają radzić sobie z objawami prezbiopii. Najczęściej rekomendowanym rozwiązaniem są okulary progresywne, pozwalające widzieć dokładnie na każdą odległość.

Jak działają okulary progresywne?

Szkła progresywne umożliwiają widzenie w różnych odległościach – zarówno na bliskie, pośrednie, jak i dalekie dystanse. W odróżnieniu od tradycyjnych okularów dwuogniskowych, które mają tylko dwie strefy korekcji (jedną dla widzenia z bliska i drugą dla widzenia z daleka), szkła progresywne cechują się stopniowymi przejściami mocy optycznej od górnej do dolnej części soczewki.

Zbudowane są z trzech głównych stref:

1. Strefa górna (obszar do dali): jest dostosowana do patrzenia na dalekie odległości, takie jak: prowadzenie samochodu, oglądanie telewizji, poruszanie się po ulicy.

2. Strefa pośrednia: przeznaczona jest do codziennych czynności na średnich dystansach, takich jak praca przy komputerze.

3. Strefa dolna (obszar do bliży): pozwala swobodnie pracować w odległości około 40cm

Soczewki kontaktowe multifokalne

Zwolennicy soczewek kontaktowych mogą natomiast zdecydować się na typ multifokalny. W tego typu soczewkach, osoby z wadą wzroku, jednocześnie borykające się z presbiopią mogą skorzystać z tego typu rozwiązania. Należy pamiętać, że dobór taki soczewek należy przeprowadzić u specjalisty.

Starczowzroczność: prezbiopia pod kontrolą!

Starczowzroczność to naturalny proces, któremu podlegamy wraz z wiekiem. Nie zapominaj jednak, że szybkie dostrzeganie objawów, świadomość przyczyn oraz profilaktyka pozwalają utrzymać wysoką jakość widzenia przez dłuższy czas życia. Warto pamiętać o regularnych badaniach wzroku i konsultacjach z profesjonalistami. Skorzystaj z badania wzroku w jednym z salonów Okularium – bezpośrednio po spotkaniu ze specjalistą zamówisz swoje okulary progresywne lub soczewki multifokalne.

Umów bezpłatne badanie wzroku

  • Wybierz dogodny dla siebie termin i skorzystaj z pomocy świetnych specjalistów.
  • Bezpłatne badanie wzroku.
  • 30 salonów w województwach: Mazowieckie, Lubelski, Podlaskie, Podkarpackie, Świętokrzyskie.

umów na badanie