Okulary progresywne: czy naprawdę są tak drogie?

  • 09 marca 2022

Wśród klientów salonów optycznych pokutuje przeświadczenie, że okulary progresywne to bardzo kosztowne rozwiązanie. Nie zawsze jednak musi wiązać się ono z wysokimi kosztami. W każdej branży, w tym także w optyce i okulistyce, rozwój technologii ma ogromny wpływ na jakość, a zarazem cenę produktów. Szkła progresywne mogą osiągać ceny od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Mimo to, często okazują się bardziej ekonomicznym (i bez wątpienia wygodniejszym) rozwiązaniem niż  dwie pary okularów okulary do dali i bliży.


Czym są okulary progresywne?


Okulary progresywne są przeznaczone dla osób, które potrzebują wyraźnego widzenia w bliży (podczas czytania, pisania SMS-ów, szycia itp.), a jednocześnie do dali, na przykład za kierownicą czy w kinie. Oczywiście, można zainwestować w dwie osobne pary okularów – dla większości osób jest to jednak rozwiązanie niekomfortowe.
Okulary ze szkłami progresywnymi posiadają moce działające na wszystkie odległości. Na górnej części szkieł umiejscowione są moce do dali, płynnie przechodzące przez moce na odległość pośrednią (np. ekran komputera), aż do mocy do bliży, znajdujących się na samym dole. Jedna para okularów progresywnych łączy w sobie zalety aż 3 par okularów jednoogniskowych!


Od czego zależy cena okularów progresywnych?


Różnice w cenach okularów progresywnych wynikają przede wszystkim z technologii ich wykonania. Warto pamiętać, że szkła wykonane w technologii z lat 90. nadal są w sprzedaży i to właśnie one kosztują najmniej. Są one rozwiązaniem najtańszym, dlatego wiele osób nadal wciąż się na nie decyduje.
Szukając rozwiązań bardziej zaawansowanych, warto postawić na szerokie pole widzenia, brak efektu pływania obrazu czy zniwelowane efekty krzywienia linii. Okulary progresywne o tych cechach kosztują więcej, bo są produktami wykonanymi według indywidualnych preferencji użytkownika. Są produkowane z materiałów o różnej wytrzymałości, mogą być cieńsze i lżejsze, posiadać powłoki, które zwiększają ich odporność i przejrzystość oraz chronić przed działaniem promieni UV.
Należy mieć na uwadze, że kupując szkła progresywne, otrzymujesz jedną, wielofunkcyjną parę okularów. Zwykle okazuje się, że ich cena jest zbliżona do tej, którą należałoby zapłacić za dwie pary okularów jednoogniskowych. Nierzadko okazuje się nawet, że okulary progresywne to rozwiązanie korzystniejsze cenowo!


Okulary progresywne: bezcenny komfort


Podsumowując, cena okularów progresywnych jest bardzo wysoka tylko z pozoru. Porównując ją do kosztów, jakie należy ponieść, zamawiając dwie pary dobrych okularów jednoogniskowych, często okazuje się zbliżona, a nawet i niższa. Warto też pamiętać, że okulary progresywne są zawsze wykonywanie indywidualnie dla każdego klienta. Jest to proces który wymaga zastosowania bardzo precyzyjnej i innowacyjnej technologii.
Pamiętaj, że poszukując najlepszej metody korekcji wady wzroku, należy wybrać się do dobrego salonu optycznego i skorzystać z porad profesjonalistów. To oni pomogą Ci dobrać szkła progresywne dopasowane do indywidualnych potrzeb. Konieczne jest dokładne badanie wzroku, wywiad w celu dobrania odpowiedniej konstrukcji szkieł, a następnie montaż według specyficznych parametrów.