Okulary dwuogniskowe - na jakiej zasadzie działają?

  • 31 maja 2024

Popularne „plusy” i „minusy” to okulary jednoogniskowe, służące do korygowania nadwzroczności i krótkowzroczności. Kiedy natomiast do wady wzroku dołącza presbiopia, czyli osłabienie akomodacji, rozwiązaniem mogą być okulary dwuogniskowe.

Okulary dwuogniskowe - co to jest?

Okulary dwuogniskowe (bifokalne) to rodzaj okularów korekcyjnych zaprojektowanych tak, aby umożliwić komfortowe widzenie na dwóch różnych odległościach – bliskiej i dalekiej. Charakterystyczną cechą okularów dwuogniskowych jest widoczna wtopka na soczewce, która służy do patrzenia w bliż. Użytkownik okularów, aby widzieć dobrze na pożądaną odległość, musi jedynie przenieść wzrok na odpowiednią część szkieł okularowych.

Największym atutem tego rozwiązania jest brak konieczności ciągłej zmiany okularów w przypadku osób, które potrzebują dwóch rodzajów korekcji okularowej. Okulary bifokalne są więc opcją niesamowicie wygodną i praktyczną.

Umów bezpłatne badanie wzroku

Wybierz dogodny dla siebie termin i skorzystaj z pomocy świetnych specjalistów.

Umów badanie

Okulary dwuogniskowe a okulary progresywne

Wiele osób uważa, że soczewki dwuogniskowe i progresywne to to samo. Istnieje jednak między nimi istotna różnica. Okulary progresywne, w przeciwieństwie do dwuogniskowych, nie mają widocznej wtopki wspomagającej widzenie z bliska. Zamiast tego, soczewki progresywne mają płynnie zmieniające się moce korekcyjne, co umożliwia ostre widzenie na wszystkich odległościach – bliskiej, pośredniej i dalekiej. Dla wielu użytkowników oznacza to bardziej naturalne i komfortowe widzenie. Można więc śmiało uznać, że okulary progresywne to unowocześniona forma zwykłych okularów dwuogniskowych.

Faktem jest jednak to, że osoby borykające się z prezbiopią mogą korzystać z obydwu rozwiązań. Zarówno okulary progresywne, jak i dwuogniskowe eliminują konieczność zakupu dwóch osobnych par okularów. Trzeba jednak zaznaczyć, że okulary progresywne lepiej sprawdzają się w przypadku odległości pośrednich dzięki tzw. kanałowi progresji łączącemu dwie strefy soczewek. Takiego płynnego przejścia nie zapewnią Ci zwykłe okulary dwuogniskowe.

W czym zatem bifokalne okulary są lepsze od progresywnych? Różnica będzie zauważalna z pewnością w cenie samych soczewek. Okulary progresywne to rozwiązanie znacznie droższe, co ma związek z większym zaawansowaniem zastosowanej technologii. Wraz z wyższą ceną osoba kupująca takiego okulary zyskuje jednak bardzo duży komfort oraz estetyczny wygląd okularów.

Okulary dwuogniskowe a okulary korekcyjne

Czy okulary bifokalne to okulary korekcyjne? Oczywiście, że tak!

Okulary dwuogniskowe są specyficznym rodzajem okularów korekcyjnych, które różnią się od standardowych jednoogniskowych okularów stosowanych wyłącznie do korekcji widzenia na jedną odległość. Tradycyjne okulary korekcyjne mogą być przeznaczone do widzenia na dalszą odległość (na przykład dla osób z krótkowzrocznością lub nadwzrocznością) lub do czytania (dla presbiopów), ale nie do obu tych czynności jednocześnie, jak ma to miejsce w przypadku okularów dwuogniskowych.

W ramach ciekawostki warto wspomnieć, że okulary bifokalne, tak jak inne, mogą występować w różnych wariacjach. Szkła mogą być wyposażone w różne warianty powłok antyrefleksyjnych. Możliwe jest także wykonanie okularów dwuogniskowych fotochromowych, które świetnie sprawdzą się u osób wrażliwych na światło.

Jakie są zalety okularów dwuogniskowych?

Co przemawia za okularami dwugoniskowymi? Oto najważniejsze atuty tego optycznego rozwiązania:

  •       Główną zaletą okularów dwuogniskowych jest wygoda wynikająca z możliwości korekcji wzroku na dwie odległości za pomocą jednej pary okularów. Użytkownicy nie muszą posiadać dwóch par okularów, aby przejść od czytania do patrzenia na odległość
  •       Okulary te są szczególnie przydatne dla osób, które często zmieniają punkt skupienia wzroku między bliskimi a dalekimi obiektami, na przykład podczas pracy biurowej, prowadzenia samochodu lub czytania
  •    Porównując okulary dwuogniskowe do znacznie bardziej zaawansowanych technologicznie okularów progresywnych, warto zwrócić uwagę na ich niższą cenę. Jeśli jesteś w stanie zrezygnować z najwyższego komfortu na rzecz mniejszego obciążenia dla portfela, to bifokalne soczewki będą dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.

Najczęstszą wadą okularów bifokalnych wskazywaną przez ich użytkowników jest wyraźna wtopka – linia dzieląca dwie strefy na soczewce, która może powodować dyskomfort w widzeniu. Niemniej jednak wiele osób wskazuje, że do specyficznej budowy soczewek bifokalnych można się przyzwyczaić, nie zwracając uwagi na wyraźną granicę.

Kiedy zdecydować się na okulary dwuogniskowe?

Decyzja o wyborze okularów dwuogniskowych powinna być podjęta po konsultacji z okulistą lub optometrystą, który dokładnie oceni potrzeby wzrokowe pacjenta. Okulary dwuogniskowe są idealne dla osób z prezbiopią, które potrzebują korekcji wzroku zarówno do codziennych czynności wykonywanych z bliska, jak i do widzenia na odległość. Jeśli ktoś odczuwa dyskomfort związany z częstą zmianą okularów lub napotka trudności z widzeniem na różne odległości, okulary dwuogniskowe mogą być doskonałym rozwiązaniem.

Jeśli chcesz mieć pewność, czy okulary dwuogniskowe to dobre rozwiązanie dla Ciebie, zapisz się na badanie wzroku w jednym z salonów sieci Okularium. U nas przebadasz swoje oczy i dobierzesz wygodne okulary, które zwiększą Twój komfort życia. Wsparcie naszych specjalistów okaże się nieocenione – wiemy, jak dopasowywać korekcję wzroku do indywidualnych potrzeb klientów.

WordsCharactersReading time

Umów bezpłatne badanie wzroku

  • Wybierz dogodny dla siebie termin i skorzystaj z pomocy świetnych specjalistów.
  • Bezpłatne badanie wzroku.
  • 30 salonów w województwach: Mazowieckie, Lubelski, Podlaskie, Podkarpackie, Świętokrzyskie.

umów na badanie