Astygmatyzm - objawy, przyczyny i leczenie

 • 15 grudnia 2023

Astygmatyzm to popularna i podstępna wada wzroku, która często diagnozowana jest dopiero w zaawansowanym stadium. Badania wskazują, że aż 14% osób z wadą wzroku boryka się właśnie z astygmatyzmem. Sprawdź, jak szybko go rozpoznać oraz właściwie leczyć!

Umów bezpłatne badanie wzroku

Wybierz dogodny dla siebie termin i skorzystaj z pomocy świetnych specjalistów.

Umów badanie

Astygmatyzm – na czym polega?

Być może właśnie opuściłeś gabinet okulistyczny i usłyszałeś diagnozę: astygmatyzm. Co to takiego? Jest to wada wzroku wynikająca z nieregularnego kształt rogówki lub soczewki oka. W oku prawidłowo widzącym ma kształt kulisty co pozwala na skupienie światła na siatkówce w jednym punkcie. W przypadku astygmatyzmu ma ona kształt piłki do rugby przez wpadające do oka promienie światła załamują się w różny sposób, w wyniku czego powstają dwa ogniska, np. jedno na siatkówce, a drugie przed nią. Prowadzi do zniekształcenia obrazu i nieprawidłowości widzenia.

Jak widzi osoba z astygmatyzmem? Przedmioty, które widzi osoba z tą wadą wzroku są niewyraźne, „rozciągnięte”, posiadają charakterystyczny cień. Po zmrużeniu oczu obraz się wyostrza. Osoba z astygmatyzmem może również doświadczać trudności w skupianiu się na szczegółach, zwłaszcza w warunkach słabego oświetlenia.

Astygmatyzm – objawy

Jakie mogą być objawy astygmatyzmu? Obejmują one przede wszystkim rozmycie lub zniekształcenie obrazów, problemy z widzeniem w nocy, zmęczenie oczu, a także bóle głowy. Astygmatyzm może występować samodzielnie lub równocześnie z innymi wadami wzroku, czyli krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością. Zwykle astygmatyzm rozwija się niepostrzeżenie i zostaje odkryty przypadkowo podczas rutynowych badań okulistycznych.

Jak wygląda test na astygmatyzm? Aby zdiagnozować tę wadę u pacjenta, okulista lub optometrysta wykonuje pomiar autorefraktometrem, a następnie test tarczą Greena. Określa moc i oś astygmatyzmu.

Jak astygmatyzm wpływa na życie?

Astygmatyzm o niskim zakresie z reguły nie ma wpływu na codzienność osoby, która jest nim dotknięta. Bywa jednak, że wada jest na tyle zaawansowana, że stanowi poważną przeszkodę w normalnym funkcjonowaniu. Astygmatyzm wywołuje przede wszystkim:

 • Zaburzenia widzenia objawiające się rozmyciem obrazu,
 • Utrudnia to czytanie, korzystanie z komputera, a nawet prowadzenie pojazdów,
 • Problem ze skupianiem się na szczegółach – osoba z astygmatyzmem wykazuje trudności z drobiazgowymi pracami manualnymi,
 • Uczucie zmęczenia oczu,
 • Problemy z widzeniem w warunkach słabego oświetlenia.

Jak leczyć astygmatyzm?

Astygmatyzm jest korygowany za pomocą okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych. Mają one charakterystyczny, cylindryczny kształt, który kompensuje nieregularności w kształcie rogówki, umożliwiając poprawne skupienie światła na siatkówce.

Astygmatyzm – okulary

Okulary na astygmatyzm zawierają specjalne soczewki, które korygują kształt rogówki umożliwiając poprawne skupienie światła na siatkówce.

W przypadku astygmatyzmu soczewki korekcyjne mają dodatkowe parametry, które kompensują nieregularności w kształcie oka.

 • Moc cylindryczną: okulary korekcyjne na astygmatyzm mają cylindryczne soczewki. Dzięki takiej budowie możliwe jest skupienie dwóch ognisk w jedno. Wyrażana jest w dioptriach cylindrycznych, zazwyczaj ze znakiem „minus”
 • Oś: parametr ten określa pod jakim kątem załamują się promienie światła i wyrażany jest w stopniach od 0 do 180.

Soczewki kontaktowe – astygmatyzm

Do korekcji astygmatyzmu stosowane są także soczewki kontaktowe. Soczewka toryczna od klasycznej (sferycznej) różni się przede wszystkim kształtem. Wyobraź sobie, że soczewka sferyczna przypomina przeciętą wzdłuż piłkę do siatkówki. Toryczna soczewka przypomina przecięty wzdłuż obwarzanek. Dzięki temu wartości mocy refrakcyjnej lub mocy skupiającej soczewki są różne w przekrojach pionowym i pionowym. Dokładniej mówiąc, w soczewkach torycznych moc refrakcyjna maleje lub wzrasta, w zależności od obszaru soczewki. Analogicznie jak w szkłach okularowych określana jest w nich moc i oś cylindra. Należy pamiętać, że moc soczewek kontaktowych może różnić się od mocy okularów.

Jeśli podejrzewasz u siebie astygmatyzm, zgłoś się do specjalisty – w większości salonów sieci Okularium wykonasz badanie wzroku, które wykluczy lub potwierdzi wadę wzroku. Pamiętaj, że z badania u nas może skorzystać zarówno dorosły, jak i dziecko. Zapraszamy do zapisów!

Umów bezpłatne badanie wzroku

 • Wybierz dogodny dla siebie termin i skorzystaj z pomocy świetnych specjalistów.
 • Bezpłatne badanie wzroku.
 • 30 salonów w województwach: Mazowieckie, Lubelski, Podlaskie, Podkarpackie, Świętokrzyskie.

umów na badanie