Miesięczne soczewki kontaktowe: wady i zalety
Mnóstwo osób nie wyobraża sobie codzienności bez soczewek kontaktowych. Ten niewielki optyczny wynalazek niewątpliwie zrewolucjonizował korygowanie wad wzroku, pozwalając na doskonałe widzenie w praktycznie każdych warunkach, bez żadnych wyrzeczeń. Jednak, jak każde rozwiązanie, miesięczne soczewki mają swoje wady i zalety.
Kilka słów o soczewkach miesięcznych
Soczewki kontaktowe miesięczne to zdecydowanie najbardziej popularny typ „kontaktów” wybieranych przez osoby z wadami wzroku. Szeroki wybór rozmaitych rodzajów soczewek sprawia, że każda osoba – czy to krótkowidz, dalekowidz, czy astygmatyk – bez przeszkód znajdzie odpowiedni wariant dla siebie.
Warto zwrócić uwagę na to, że soczewki kontaktowe podlegają stałemu unowocześnianiu. To, co jeszcze kilka lat temu było na rynku optycznym uważane za totalne „science-fiction”, dziś jest szeroko stosowanym rozwiązaniem. Przykład? Jeszcze do niedawna jasne było, że osoby z astygmatyzmem i dużymi wadami wzroku nie mogą nosić soczewek. Dziś natomiast dysponujemy modelami soczewek miesięcznych dla praktycznie każdego użytkownika, bez względu na rodzaj wady wzroku.
Oczywiście, soczewki miesięczne mają zarówno swoje wady, jak i zalety. Jeśli rozważasz zakup swojego pierwszego opakowania, zapoznaj się z nimi.
Umów bezpłatne badanie wzroku
Wybierz dogodny dla siebie termin i skorzystaj z pomocy świetnych specjalistów.
Miesięczne soczewki kontaktowe: zalety
Nowoczesność
Jak już wspomnieliśmy, rynek soczewek kontaktowych intensywnie się rozwija, a ich twórcy co rusz zaskakują nowymi propozycjami. Wśród soczewek o dłuższym trybie działania – a więc m. in. soczewek miesięcznych – znajdziemy rozmaite typy, które pozwalają nie tylko korygować wadę widzenia, ale także chronić wzrok przed światłem niebieskim czy promieniami UV (soczewki fotochromowe). Wśród soczewek jednodniowych wybór takich innowacji jest jeszcze zauważalnie mniejszy.
Ekonomiczność
Jeśli nosisz soczewki codziennie i zależy Ci na oszczędności pieniędzy, wybór jest prosty: soczewki miesięczne pochłoną mniejszą część Twojego budżetu. Przykładowo, opakowanie z 6 soczewkami miesięcznymi, wystarczającymi na 3 miesiące stosowania, to koszt około 100 zł. Za opakowanie soczewek jednodniowych, w których znajdziesz 30 sztuk starczających na 14 dni codziennego stosowania, zapłacisz około 70-80 zł. Wybór jest więc prosty!
Łatwiejsza aplikacja
Soczewki miesięczne są grubsze od jednodniowych, co osobom początkującym znacznie ułatwia ich chwytanie oraz zakładanie. Podkreślimy, że nieco większa grubość soczewek miesięcznych nie przekłada się na obniżenie komfortu ich używania. Wybierając wysokiej jakości soczewki, nie odczujesz różnicy.
Wady soczewek miesięcznych
Konieczność codziennego czyszczenia
Soczewki jednodniowe nie wymagają żadnej pielęgnacji: po ich zużyciu wystarczy wyjąć je z oczu i po prostu wyrzucić. Modele miesięczne wymagają natomiast codziennej dezynfekcji w specjalnym pojemniczku i dopasowanym płynie. Jeśli nie stosujesz soczewek miesięcznych w trybie ciągłym, absolutnie nie możesz zapominać o tym zabiegu. Sterylność soczewek miesięcznych to podstawa skuteczności i bezpieczeństwa ich działania.
Wymagana ostrożność
Zgubiona soczewka miesięczna może być problemem, zwłaszcza jeśli w opakowaniu znajduje się ich niewielka, parzysta liczba. Jeśli więc chcesz uniknąć wcześniejszego zakupu kolejnej paczki i narażania się na dodatkowe wydatki, zachowaj ostrożność podczas stosowania szkieł kontaktowych. Po założeniu soczewek na oczy najlepiej nie dotykać ich do końca dnia.
Miesięcznie soczewki kontaktowe – podsumowanie
Soczewki miesięczne z jednodniowymi wygrywają przede wszystkim pod względem zaawansowania. W tym segmencie łatwiej o nowoczesne, wyposażone w bardzo praktyczne funkcje modele, dopasowane do każdej wady wzroku. Oczywiście, ten typ korekcji wady wzroku ma także swoje wady, dlatego dokonując zakupu, warto zawsze mieć na uwadze osobiste preferencje. Bez względu na to, jakie soczewki kontaktowe preferujesz, swój typ znajdziesz w sieci salonów Okularium.
Umów bezpłatne badanie wzroku
- Wybierz dogodny dla siebie termin i skorzystaj z pomocy świetnych specjalistów.
- Bezpłatne badanie wzroku.
- 32 salony w województwach: Mazowieckie, Lubelskie, Podlaskie, Podkarpackie, Świętokrzyskie.