Jak dobrać soczewki – Twój zamiennik do okularów!

 • 25 listopada 2023

Soczewki kontaktowe cieszą się rosnącą popularnością – dla wielu osób są one wygodniejszą alternatywą okularów, pozwalającą cieszyć się aktywnością fizyczną i większą swobodą. Czy można dobrać soczewki kontaktowe samodzielnie? A może to zły pomysł? Odpowiedź znajdziesz w naszym poradniku!

Czy można dobierać soczewki samemu?

Na pytanie, jak samemu dobrać soczewki kontaktowe, odpowiemy krótko: to bardzo zły pomysł! Wybór soczewek bez konsultacji ze specjalistą może skutkować nie tylko nieodpowiednią korekcją wady, ale nawet problemami zdrowotnymi w obrębie gałki ocznej.

Powód takiego stanu rzeczy jest prosty: parametry doboru soczewek kontaktowych są często odmienne od tych, które dotyczą dopasowywania okularów. Podczas gdy szkła okularowe są oddalone od oczu na około 10-12mm, soczewka dosłownie „leży na oku”. Moce soczewek mogą być więc zupełnie inne od tych, które charakteryzują Twoje dotychczasowe okulary. Ponadto oprócz samych mocy, soczewki kontaktowe wyróżniają się różnymi krzywiznami i średnicami – te parametry jest w stanie określić jedynie doświadczony specjalista.

W takim razie, gdzie dobrać soczewki kontaktowe? W tym celu należy udać się do gabinetu optometrysty. Ekspert dysponujący odpowiednim sprzętem wie, jak dobrać promień krzywizny soczewki oraz jak dobrać soczewki kontaktowe do wady wzroku. Poza tym specjalista od doboru soczewek sprawdzi, czy nie dotyczą Cię przeciwwskazania do ich stosowania takie, jak zespół suchego oka i alergie.

Umów bezpłatne badanie wzroku

Wybierz dogodny dla siebie termin i skorzystaj z pomocy świetnych specjalistów.

Umów badanie

Jak dobrać soczewkę na podstawie okularów?

Jak już wspomnieliśmy, jest to praktycznie niemożliwe. Jeśli zastanawiasz się, jak dobrać soczewki na postawie okularów, porzuć ten pomysł i zamiast tracić czas, zapisz się na spotkanie z optometrystą. Szkła okularowe i soczewki działają inaczej, dlatego nie można ich ze sobą porównywać. Wobec tego nawet jeśli posiadasz „świeżą” receptę na okulary, w przypadku doboru soczewek okaże się ona całkowicie niepotrzebna. Konieczne jest ponowne badanie w gabinecie optometrysty.

Dobrą wiadomością jest to, że po jednokrotnym dopasowaniu soczewek przez specjalistę kolejne opakowania możesz kupować już samodzielnie. Wystarczy sugerować się parametrami, które określił Twój optometrysta. Pamiętaj jednak, że jeśli Twoja wada wzroku się pogłębi lub zauważysz, że soczewki wywołują ból, pieczenie czy zmęczenie oczu, badanie należy powtórzyć.

Jak dobrać różne rodzaje soczewek?

O ile parametrów takich, jak moc, krzywizna i średnica soczewki nigdy nie należy dopasowywać samodzielnie, o tyle rodzaj soczewek w dużej mierze zależy od Twoich preferencji oraz specyfiki wady wzroku. Jeśli do tej pory stosowałeś okulary, na pewno wiesz, z jakimi problemami się borykasz i czego potrzebujesz, by cieszyć się świetnym widzeniem.

 • Klasyczne soczewki sferyczne („plusy” i „minusy”) są przeznaczone do korekcji krótkowzroczności i nadwzroczności.
 • Jak dobrać soczewki przy astygmatyzmie? Soczewki toryczne to wybór dla osób z astygmatyzmem. Specjalna konstrukcja tych soczewek pozwala im układać się na rogówce tak, aby uzyskać wyraźny i stabilny obraz
 • Jak dobrać soczewki multifokalne? Osoby zmagające się ze starczowzrocznością powinny wybrać soczewki multifokalne, czyli takie, które działają jak okulary progresywne.
 • Soczewki dla osób pracujących przy komputerze są wyposażone w specjalną warstwę chroniącą przed światłem niebieskim.
 • Jeśli lubisz eksperymentować ze swoim wizerunkiem, możesz wypróbować soczewki barwione, które zmieniają kolor oczu.

Wady dobierania soczewek samemu

Warto raz jeszcze podkreślić, że samodzielne dobieranie soczewek kontaktowych jest błędem. Jeśli dotąd nigdy ich nie stosowałeś, skonsultuj się ze specjalistą – zaoszczędzisz czas, pieniądze i uchronisz się przed dodatkowymi problemami zdrowotnymi. Zapamiętaj, że noszenie źle dopasowanych soczewek:

 • Grozi pogłębianiem się wady,
 • Może skutkować podrażnieniem oczu, wynikającym z niewłaściwego rozmiaru soczewki,
 • Może przyczyniać się do poważnych problemów zdrowotnych – zwłaszcza jeśli dotyczą Cię przeciwwskazania do stosowania soczewek.

Wiesz już, że samodzielny dobór soczewek kontaktowych nie jest najlepszym pomysłem. Nie ryzykuj: skorzystaj z badania wzroku w jednym z salonów Okularium, gdzie Twoje soczewki zostaną dopasowane w pewny i bezpieczny sposób!

Umów bezpłatne badanie wzroku

 • Wybierz dogodny dla siebie termin i skorzystaj z pomocy świetnych specjalistów.
 • Bezpłatne badanie wzroku.
 • 30 salonów w województwach: Mazowieckie, Lubelski, Podlaskie, Podkarpackie, Świętokrzyskie.

umów na badanie