Recepta na okulary - jak ją czytać i ile jest ważna?

 • 13 lutego 2024

Otrzymałeś receptę okularową i nie masz zielonego pojęcia, jak ją odczytać? Tajemnicze oznaczenia są dla Ciebie zagadką? W rzeczywistości analiza recepty od okulisty lub optometrysty to prosta sprawa! Dziś podpowiadamy, jak ją rozszyfrować oraz w jakim terminie należy ją zrealizować. Sprawdź!

Umów bezpłatne badanie wzroku

Wybierz dogodny dla siebie termin i skorzystaj z pomocy świetnych specjalistów.

Umów badanie

Recepta na okulary - co zrobić po jej otrzymaniu?

Regularne badania wzroku to podstawa zachowania go w dobrym zdrowiu na długie lata. Jeśli jesteś użytkownikiem okularów i co roku wykonujesz kontrole, z pewnością wiesz, że w razie pogłębienia wady wzroku specjalista wypisuje receptę na okulary (a mówiąc precyzyjnie: receptę na nowe soczewki okularowe). Otrzymanie takiego dokumentu może być jednak zagadkowe dla osób, które spotkały się z diagnozą wady wzroku po raz pierwszy w życiu.

Jak prawidłowo odczytać informacje zawarte na recepcie? Co oznaczają tajemnicze skróty? Spokojnie – to nie tak skomplikowane, jak się wydaje!

Jak czytać receptę na okulary?

Recepta na okulary może na pierwszy rzut oka wydawać się niezrozumiała dla osób niewtajemniczonych jeszcze w świat optyki. Z reguły na recepcie okularowej możesz dostrzec następujące oznaczenia:

 • SPH (sfera): to podstawowy parametr wyrażony w dioptriach dla oznaczenia krótkowzroczności, dalekowzroczności lub presbiopii Znak minus oznacza krótkowzroczność, a plus dalekowzroczność.
 • CYL (cylindrer): wartość ta wskazuje moc korekcji astygmatyzmu, czyli nieregularności kształtu rogówki.
 • OŚ: wskazuje, stopień od 0 do 180, w jakim należy ustawić moc cylindryczną soczewki, aby prawidłowo skorygować astygmatyzm.
 • ADD (dodatkowa moc, addycja): to dodatkowa korekcja mająca na celu skorygowanie problemów z akomodacją. Zwykle stosuje się ją w okularach progresywnych i biurowych. Addycja to różnica między wartością korekcji do dali i do bliży.
 • PRYZMAT, BAZA: określa moc pryzmatyczną korygującą zeza, a także jej ustawienie, najczęściej baza nos lub skroń
 • PD (pupillary distance): to inaczej rozstaw źrenic. Wartość ta jest istotna dla precyzyjnego umiejscowienia soczewek i tym samym prawidłowego wykonania okularów. PD mierzony jest w milimetrach.

Ile ważna jest recepta na okulary?

Czy po wizycie u okulisty lub optometrysty od razu musisz udać się do optyka celem wykonania okularów? Bez obaw – nie ma takiego obowiązku. Nie warto jednak zwlekać, ponieważ wystawienie recepty przez specjalistę oznacza, że Twój wzrok wymaga wsparcia, najlepiej jak najszybciej! Każdy dodatkowy dzień zwłoki to zbędny wysiłek dla Twoich oczu. Jak najszybciej złóż zamówienie na okulary.

Dodamy, że w salonach sieci Okularium wykonasz badanie wzroku oraz zamówisz okulary korekcyjne podczas jednej wizyty. To niesamowita oszczędność czasu! Wiemy, że chcesz jak najszybciej cieszyć się dobrym widzeniem, dlatego swoje gotowe okulary będziesz mógł odebrać w krótkim czasie od złożenia zamówienia.

Najważniejsze informacje o receptach

O czym jeszcze warto pamiętać, otrzymując pierwszą receptę okularową?

 • Jeśli borykasz się z wadą wzroku, to bardzo prawdopodobne, że w ciągu swojego życia otrzymasz kilka recept na okulary. Wada z biegiem lat może się zmieniać (nie zawsze na gorsze!), co będzie wymagało zamówienia nowych okularów lub po prostu wymiany szkieł na inne. Pamiętaj też, że stosowanie nieodpowiedniej mocy szkieł może pogorszyć Twój wzrok.
 • W przypadku zdiagnozowania poważniejszych problemów podczas badania wzroku (np. podejrzenia jaskry lub zaćmy), okulista prócz recepty może wystawić Ci skierowanie na dodatkowe, dokładniejsze badania.
 • Jeśli Twoja wada wzroku jest znaczna, najpewniej konieczne będzie wykonanie szkieł okularowych o większej grubości. Oznacza to, że mogą nie pasować one do każdego typu oprawek. Zapytaj doradcę salonu optycznego, jakie okulary będą najlepiej prezentować się z Twoimi szkłami.
 • Jeśli rozważasz noszenie soczewek kontaktowych, pamiętaj, że one również wymagają indywidualnego doboru przez specjalistę. Nie można dopasować soczewek na podstawie parametrów okularowych! Udaj się na badanie wzroku ukierunkowane właśnie na dobór soczewek. Po jego wykonaniu otrzymasz osobną receptę.
 • Wiemy, że wiele osób, chcąc zaoszczędzić czas, zamiast udawać się do okulisty lub optometrysty i salonu optycznego kupuje „gotowe” okulary w aptekach. To bardzo ryzykowne rozwiązanie, ponieważ takie okulary nigdy nie są skrojone na miarę potrzeb konkretnej osoby. Źle dobrane okulary nie tylko nie pomogą, ale nawet zaszkodzą Twoim oczom. Raz jeszcze przypomnimy, że w naszych salonach badanie i zamówienie na okulary złożysz w trakcie jednej, krótkiej wizyty!

Jeśli podejrzewasz, że występuje u Ciebie wada wzroku, nie zwlekaj: umów się na badanie, podczas którego specjalista dokładnie przeanalizuje stan Twoich oczu. Wiesz już, jak czytać recepty okularowe i czego spodziewać się po zawartych na nich wynikach. Zapraszamy do naszych salonów optycznych, w których skorzystasz z fachowego badania wzroku i bogatej oferty okularów!

Umów bezpłatne badanie wzroku

 • Wybierz dogodny dla siebie termin i skorzystaj z pomocy świetnych specjalistów.
 • Bezpłatne badanie wzroku.
 • 30 salonów w województwach: Mazowieckie, Lubelski, Podlaskie, Podkarpackie, Świętokrzyskie.

umów na badanie