Plamka na oku - o czym może świadczyć?
Każde, najmniejsze zmiany w wyglądzie oczu powinny wzbudzać Twoją uwagę. Jednym z takich sygnałów może być pojawienie się plamki na oku, która może przybierać różne kolory i rozmiary. Choć plamka na oku zazwyczaj jest całkowicie nieszkodliwa, może również świadczyć o poważniejszych problemach zdrowotnych. Sprawdź, jak należy reagować na plamki na oku w zależności od ich specyfiki.
Umów bezpłatne badanie wzroku
Wybierz dogodny dla siebie termin i skorzystaj z pomocy świetnych specjalistów.
Plamka na oku - kiedy powinniśmy się martwić?
Pojawienie się przebarwienia na oku niemal zawsze wzbudza spory niepokój. Najczęściej pacjenci zgłaszający się do okulisty alarmują o czerwonej plamce na oku, zwykle jest to wynik małego krwotoku podspojówkowego, który może pojawić się na skutek uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych. Takie plamki znikają same w ciągu kilku dni lub tygodni i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia wzroku. Jednak gdy plamce towarzyszą inne objawy, takie jak pieczenie, zaczerwienienie czy zaburzenia widzenia, może to być sygnał poważniejszej choroby.
Jak powstają plamki na oczach?
- czerwona plamka często jest wynikiem krwotoku podspojówkowego, który powstaje na skutek pęknięcia drobnych naczyń krwionośnych,
- brązowa plamka na tęczówce może wynikać z nagromadzenia melanocytów - komórek produkujących melaninę, która nadaje kolor skórze, włosom i oczom,
- czarne plamki w polu widzenia związane są z powstawaniem zgrubień w ciele szklistym oka, czyli tzw. mętów.
Kiedy udać się do okulisty z plamką?
Pojawienie się plamki na oku nie zawsze wymaga interwencji lekarskiej, jednak istnieją pewne niepokojące objawy, które powinny skłonić nas do szybkiego kontaktu z okulistą. Jeśli plamce towarzyszą objawy takie jak nagłe pogorszenie widzenia lub uczucie cienia na polu widzenia, należy niezwłocznie udać się do specjalisty. Te symptomy mogą świadczyć o odwarstwieniu siatkówki, które wymaga natychmiastowego leczenia.
Jeśli natomiast zauważysz, że w oku pojawia się czerwona plamka, która nie zanika po kilku dniach, również warto skonsultować się z okulistą. Choć krwotok podspojówkowy jest zwykle niegroźny, może być objawem innych problemów, takich jak nadciśnienie.
Jak najszybciej skonsultuj także pojawienie się brązowej plamki na tęczówce, szczególnie jeśli jest to nowa zmiana.
Podstawą zachowania oczu w dobrym zdrowiu są regularne badania okulistyczne. Pamiętaj o odwiedzaniu okulisty co najmniej raz do roku. Warto wykonać wówczas badanie dna oka, które w dokładny sposób informuje o stanie narządu wzroku.
Umów bezpłatne badanie wzroku
- Wybierz dogodny dla siebie termin i skorzystaj z pomocy świetnych specjalistów.
- Bezpłatne badanie wzroku.
- 32 salony w województwach: Mazowieckie, Lubelskie, Podlaskie, Podkarpackie, Świętokrzyskie.