Leniwe oko u dorosłych - objawy i leczenie

  • 02 września 2024

Amblyopia, czyli zespół leniwego oka jest zaburzeniem neurologicznym, które polega na nieprawidłowej współpracy na linii oko-mózg. Nieleczona może doprowadzać do rozwoju wad wzroku. Zespół oka jest jednocześnie dość podstępnym schorzeniem, które przez lata może pozostawać niezauważone. Dziś tłumaczymy, jak rozpoznać jego objawy oraz w jaki sposób skutecznie je leczyć.

Umów bezpłatne badanie wzroku

Wybierz dogodny dla siebie termin i skorzystaj z pomocy świetnych specjalistów.

Umów badanie

Leniwe oko - co to jest?

Leniwe oko, czyli amblyopia, to obniżona ostrość widzenia. Pomimo zastosowanej korekcji pacjent nie jest w stanie widzieć wyraźnie. Jeżeli drugie oko ma znacznie lepszą ostrość widzenia, to obraz ze słabszego jest tłumiony przez mózg. Prowadzi to do zaburzenia widzenia obuocznego, czyli widzenia przestrzennego. Problem ten zwykle rozwija się w dzieciństwie, a jego wczesne wykrycie jest bardzo ważne dla podjęcia skutecznego leczenia.

Przyczyny leniwego oka

Skąd bierze się amblyopia? Do najczęstszych bezpośrednich powodów leniwego oka zaliczają się:

  • Nieprawidłowe ustawienie oczu, zez jednostronny,
  • Wady refrakcji,
  • Zaćma wrodzona,
  • Wady anatomiczne siatkówki i nerwu wzrokowego.

Leniwe oko u dziecka

Warto wiedzieć, że leniwe oko – amblyopia może rozwijać się już we wczesnym dzieciństwie. Statystyki wskazują, że u 3 na 100 dzieci problem rozpoczyna się już w okresie niemowlęcym. Z tego względu rodzice powinni być wyczuleni na to, jak maluch reaguje na bodźce z otoczenia i jak ustawiają się gałki oczne. Niestety, maluch z amblyopią zwykle nie jest świadomy, że to, jak widzi, nie jest normalnym stanem, a o problemie rodzice dowiadują się dopiero w okresie szkolnym.

U dzieci leniwe oko bardzo często pojawia się z powodu niekorygowanych wad refrakcji, zeza, czy różnowzroczności (anisometropii). Pamiętajmy, że w tym okresie mózg dziecka jest bardzo plastyczny i potrafi adaptować się do różnych warunków, co oznacza, że odpowiednie leczenie może w znacznym stopniu poprawić widzenie. Terapie takie, jak skorygowanie wady refrakcji za pomocą okularów korekcyjnych, zasłanianie zdrowego oka czy specjalne ćwiczenia mogą przynieść znakomite rezultaty.

Kiedy zabrać dziecko do okulisty?

Bez względu na to, czy Twoje dziecko wykazuje objawy wady wzroku, czy nie, pierwsze badanie okulistyczne powinno odbyć się jak najwcześniej. Skuteczne leczenie amblyopii możliwe jest do około 7 roku życia. Natomiast im wcześniej zostanie wdrożona odpowiednia terapia tym większa szansa na prawidłowy rozwój widzenia obuocznego.

Leniwe oko u dorosłych – różnice

W przypadku dorosłych, leczenie leniwego oka jest znacznie trudniejsze, ponieważ mózg nie jest już tak plastyczny jak u dzieci. Jednakże wbrew wcześniejszym przekonaniom, istnieją metody, które mogą poprawić widzenie u dorosłych z syndromem leniwego oka. Różnica polega głównie na czasie i intensywności terapii oraz na większym zaangażowaniu pacjenta w proces leczenia.

Jeśli podejrzewasz u siebie zespół leniwego oka, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty – ta wada często bywa przeoczana w dzieciństwie, a pacjenci dowiadują się o niej dopiero w późniejszym czasie. Podejrzenie amblyopii specjalista może wysnuć już po prostym badaniu okulistycznym.

Objawy leniwego oka

Objawy leniwego oka mogą być bardzo subtelne, ale warto zwrócić uwagę na pewne charakterystyczne oznaki. Do najczęstszych symptomów należą:

  • trudności w postrzeganiu głębi,
  • mrużenie oczu,
  • zauważalna różnica w ostrości widzenia między oczami,
  • nieprawidłowe ustawienie gałek ocznych.

Ponadto w przypadku małych dzieci syndrom leniwego oka może objawiać się niechęcią do czytania, rysowania lub innych czynności wymagających precyzyjnego widzenia.

Leczenie leniwego oka

Leczenie leniwego oka zależy od wieku pacjenta i przyczyny problemu. Oto kilka popularnych sposobów leczenia tej specyficznej wady wzroku.

Ćwiczenia na leniwe oko i korekcja

Ćwiczenia na leniwe oko są ważnym elementem terapii, zwłaszcza u osób dorosłych. Mogą obejmować proste zadania, takie jak śledzenie poruszającego się obiektu, układanie puzzli, czy bardziej złożone zadania, które stymulują mózg do pracy.

Warto wiedzieć, że w przypadku leniwego oka bardzo ważna jest praca własna, wykonywana w domu. Pamiętać należy jednak, że terapia widzenia obejmująca ćwiczenia na leniwe oko powinna odbywać się pod okiem specjalisty, który monitoruje i koordynuje postępy w budowaniu widzenia obuocznego.

Krople z atropiną

Alternatywnym do okluzji sposobem leczenia amblyopii jest również podawanie atropiny do oka lepiej widzącego. Ich działanie osłabia oko zdrowe, sprawiając, że oko leniwe zaczyna być używane z większą intensywnością. Należy pamiętać, że krople atropinowe powinny być stosowane po konsultacji z lekarzem.

Leniwe oko - profilaktyka

Profilaktyka leniwego oka jest niezwykle ważna, zwłaszcza w przypadku dzieci. Regularne badania wzroku u okulisty są bardzo przydatne w wykrywaniu wczesnych problemów. Rodzice powinni zwracać uwagę na objawy takie jak mrużenie oczu, problemy z koordynacją ruchową, ustawienie gałek ocznych czy skarżenie się na trudności z widzeniem. Wczesne zdiagnozowanie i podjęcie odpowiednich kroków może zapobiec rozwinięciu się leniwego oka i zapewnić dziecku prawidłowy rozwój wzroku.

Leniwe oko, choć samo w sobie nie jest wadą wzroku, może być bezpośrednią przyczyną jej rozwoju i na odwrót, nieskorygowana wada wzroku może być przyczyną leniwego oka. Jeśli zauważasz problemy z widzeniem u siebie lub swojej pociechy, nie czekaj dłużej z badaniem okulistycznym. Problem leniwego oka wykryty we wczesnym dzieciństwie może być skutecznie skorygowany, W salonach sieci Okularium wykonasz dokładne badania wzroku, które pozwolą w porę podjąć właściwe działania.

Umów bezpłatne badanie wzroku

  • Wybierz dogodny dla siebie termin i skorzystaj z pomocy świetnych specjalistów.
  • Bezpłatne badanie wzroku.
  • 32 salony w województwach: Mazowieckie, Lubelskie, Podlaskie, Podkarpackie, Świętokrzyskie.

umów na badanie