Żółte oczy - czy jest się czym martwić?

  • 29 lipca 2024

Zauważyłeś, że odcień Twoich gałek ocznych zmienił się na żółty? To bardzo niepokojący objaw, którego nie powinieneś bagatelizować! Żółte oczy zawsze świadczą o poważnych zmianach w organizmie, dlatego nie zwlekaj z wizytą u specjalisty. Tłumaczymy, co może powodować zażółcenie oczu.

Umów bezpłatne badanie wzroku

Wybierz dogodny dla siebie termin i skorzystaj z pomocy świetnych specjalistów.

Umów badanie

Żółte oczy - co oznaczają?

Biała twardówka to jedna z oznak zdrowia – wiele osób stara się dbać o to, by ich oczy wyglądały na wypoczęte i zregenerowane. Po nieprzespanej nocy sięgamy po krople o działaniu regenerującym lub stosujemy chłodzące kompresy. Co jednak jeśli oczy są nie zaczerwienione, a… żółte?

Żółte białka oczu to znak, że zaburzona została praca wątroby lub pęcherzyka żółciowego. Wówczas dochodzi do podniesienia poziomu bilirubiny we krwi – barwnika żółciowego, który wraz z krwią przedostaje się do wszystkich tkanek organizmu. U zdrowego człowieka jej poziom nie powinien przekraczać 17,1 µmol/l. Podwyższona bilirubina często skutkuje nie tylko zabarwieniem twardówki, ale także skóry – wówczas możemy mówić o żółtaczce. Przyczyn takiego stanu może być wiele, jednak każda z nich jest poważna i wymaga prędkiej konsultacji z lekarzem.

Dlaczego oczy stają się żółte?

Należy pamiętać, że żółte gałki oczne nigdy nie są stanem normalnym – jak już wspomnieliśmy, praktycznie zawsze informują one o zaburzeniach w przewodach żółciowych organizmu. Może dojść do nich zarówno na skutek nagłych i przypadkowych wypadków czy też zatruć, jak i chorób ogólnoustrojowych, które rozwijają się przez dłuższy czas. Dlatego też nigdy nie bagatelizuj zmiany odcienia swoich oczu – sprawdź, o jakich problemach najczęściej alarmują żółte gałki oczne!

Czego objawem są żółte oczy?

Zapalenie wątroby

Zapalanie wątroby B i C to jedne z najczęstszych przyczyn zażółcenia oczu. Może być ono powodowane obecnością wirusa WZW, złą dietą lub nadmiernym spożywaniem alkoholu.

Toksyczne uszkodzenie wątroby

Zażółcenie oczu i skóry z wieloma jednoczesnymi objawami ze strony układu pokarmowego i nerwowego może świadczyć o toksycznym uszkodzeniu wątroby. To stan zagrażający życiu, do którego dojść może na skutek spożycia szkodliwych substancji. Takie reakcje obserwujemy na przykład u osób, które zatruły się grzybami.

Marskość wątroby

Marskość wątroby to schorzenie, które najczęściej powodowane jest przez nadużywanie szkodliwych substancji, w tym szczególnie alkoholu. Warto jednak wiedzieć, że może przyczynić się do niego także nieleczone wirusowe zapalenie wątroby. Objawem marskości są nie tylko żółte oczy, ale też problemy trawienne, nadciśnienie i zmiany skórne.

Kamica pęcherzyka żółciowego

Kamica to choroba w dużej mierze uzależniona od wieku (narażeni są na nią szczególnie seniorzy). Do czynników ryzyka zaliczamy także cukrzycę i niskiej jakości dietę. Kamica objawia się ostrymi bólami brzucha, wymiotami, zgagą oraz lekkim zażółceniem oczu.

Alkoholowe zapalenie wątroby

Specyficzną odmianą zapalenia wątroby jest jego forma alkoholowa, na którą narażone są osoby uzależnione. Schorzenie polega na stłuszczeniu i zwyrodnieniu tkanek wątroby, co powoduje jej stopniową niewydolność. Żółte zabarwienie skóry i oczu to jedne z wczesnych objawów.

Zespoły chorobowe (Gilberta, Criglera-Najjara, Dubina i Johnsona, Rotora)

Problemy z wątrobą, trzustką i drogami żółciowymi mogą pojawiać się także w wielu zespołach chorobowych.

Żółtaczka noworodka

Warto wiedzieć, że żółta skóra i oczy to stan, który obserwujemy u wielu noworodków. Spowodowana jest zwiększoną produkcją bilirubiny wynikającą z niedojrzałości wątroby. W większości przypadków żółtaczka noworodków podlega prostemu leczeniu i nie stanowi zagrożenia.

Kiedy udać się do lekarza?

Jeśli zauważyłeś, że odcień Twoich gałek ocznych zmienił się, udaj się do lekarza jak najprędzej – nawet jeśli nie odczuwasz żadnych innych dolegliwości! Podkreślamy, że w takiej sytuacji należy skierować się nie do okulisty, a lekarza pierwszego kontaktu. Zażółcenie tkanek to sygnał, ze w organizmie dzieje się coś złego i pilne jest szybkie podjęcie leczenia. Specjalista w pierwszej kolejności powinien skierować Cię na badanie oznaczenia poziomu bilirubiny we krwi oraz próby wątrobowe.

Leczenie zażółconych oczu jest uzależnione od przyczyny problemu. W zależności od tego, czy jego powodem jest wirus, zatrucie, czy czasowe zapalenie, lekarz zadecyduje o podaniu właściwych środków mających na celu zlikwidowanie żółtaczki. W czasie leczenia bardzo ważne jest nawodnienie, które wesprze detoksykację organizmu.

Umów bezpłatne badanie wzroku

  • Wybierz dogodny dla siebie termin i skorzystaj z pomocy świetnych specjalistów.
  • Bezpłatne badanie wzroku.
  • 31 salonów w województwach: Mazowieckie, Lubelskie, Podlaskie, Podkarpackie, Świętokrzyskie.

umów na badanie