Okulary progresywne - czym są, ich zalety i wady

  • 30 sierpnia 2023

Okulary progresywne, a właściwie szkła progresywne, zrewolucjonizowały rynek korekcji wzroku pod koniec lat 50. XX wieku. Rozwiązały problem osób z prezbiopią oraz używających zarówno okularów do dali, jak i do bliży. Od tego czasu technologia produkcji soczewek progresywnych przeszła niesamowitą ewolucję. Do wyboru pozostaje dzisiaj wiele zaawansowanych rozwiązań, zapewniających wyraźne widzenie w każdej sytuacji i na dowolne odległości. Z tego artykułu dowiesz się, co to okulary progresywne i kiedy warto się na nie zdecydować. Oprócz zalet, poznasz także potencjalne wady okularów progresywnych, by wspólnie ze swoim doradcą podjąć najzdrowszą dla Twoich oczu decyzję.

Okulary progresywne - czym są?

Zacznijmy od tego, co to znaczy „okulary progresywne”. Pod pojęciem tym kryją się de facto oprawki okularowe, w których zastosowano szkła progresywne. Jest to specjalny rodzaj szkieł, rozwiązując problemy pacjentów presbiopijnych z:

  • - krótkowzrocznością
  • - nadwzrocznością
  • - astygmatyzmem

Tzw. „progresy” należą do najbardziej zaawansowanych szkieł okularowych na rynku. Zawierają obszary o różnych mocach. W górnej części znajdują się moce do dali, które płynnie przechodzą w moce na odległość pośrednią, a na samym dole na moce do bliży. Ze względu na uniwersalność w korygowaniu różnego typu wad, okulary progresywne często nazywane są przez specjalistów okularami na każdą odległość.

Umów bezpłatne badanie wzroku

Wybierz dogodny dla siebie termin i skorzystaj z pomocy świetnych specjalistów.

Umów badanie

Kiedy zdecydować się na okulary progresywne?

Dla kogo okulary progresywne są dobrym rozwiązaniem? Przede wszystkim dla osób, które mają problem z wyraźnym widzeniem zarówno w dali, jak również w bliży i w obszarze pośrednim, a nie chcą korzystać z wielu par okularów. Zamiast 2-3 par okularów jednoogniskowych korzystasz z jednych – progresywnych. To duża wygoda i spore oszczędności.

Na okulary progresywne decydują się osoby z prezbiopią, czyli z tak zwaną starczowzrocznością. Naturalne procesy starzenia się soczewki oka dają pierwsze objawy zwykle po 40. roku życia. Pojawiają się wówczas kłopoty z ostrym widzeniem, zwłaszcza przedmiotów znajdujących się blisko, np. ekranu smartfona czy menu w restauracji. Prezbiopia postępuje stopniowo. Niestety, nie da się jej wyleczyć czy zatrzymać, ale można ją skutecznie korygować. Nowoczesnym, komfortowym i dyskretnym sposobem korygowania starczowzroczności są okulary progresywne. Szkła progresywne wyglądają jak jednoogniskowe, więc nie zdradzają wieku użytkownika ani nie dodają mu lat.

Jakie są zalety okularów progresywnych

Największą zaletą okularów progresywnych jest niezrównany komfort użytkowania - jedna para okularów łączy w sobie funkcjonalności aż trzech par okularów jednoogniskowych. Osoba nosząca nowoczesne okulary progresywne widzi ostro w dali, w bliży i w obszarze pośrednim. Może więc komfortowo i bezpiecznie prowadzić samochód, czytać książkę czy pracować przed komputerem – bez konieczności ciągłego zmieniania okularów na te „do czytania” i te „do chodzenia”. Moc optyczna zmienia się płynnie, więc wzrok błyskawicznie dostosowuje się do nowych sytuacji.

Możliwość zastąpienia kilku par okularów jednymi progresami przekłada się na realne oszczędności, zwłaszcza gdy w grę wchodziłyby dobrej jakości szkła jednoogniskowe w markowych oprawkach.

Przewagą szkieł progresywnych jest również dyskretny wygląd. W przeciwieństwie do szkieł dwuogniskowych z „wtopką” do czytania, nie zdradzają one wieku użytkownika, co dla wielu osób, szczególnie dla kobiet, ma naprawdę istotne znaczenie. Nowoczesne okulary progresywne dodają charakteru i stylu, a nie lat. Do wyboru pozostaje wiele modnych oprawek do okularów progresywnych – odpowiedniej wielkości, by pomieścić takie szkła.

Dzięki zaawansowanym technologiom produkcji, współczesne okulary progresywne oferują szerokie pole widzenia – z co najwyżej minimalnymi, ledwo dostrzegalnymi nieostrościami w obszarach peryferyjnych, z którymi Twoje oczy intuicyjnie sobie poradzą.

Potencjalne wady okularów progresywnych

Czytając, ile kosztują okulary progresywne, łatwo wskazać wysoką cenę jako główną wadę rozwiązania. Jednak należy mieć na uwadze, że inwestując w szkła progresywne zyskujesz jedną, wielofunkcyjną parę okularów, nadającą się do wszystkich Twoich aktywności. W porównaniu do ceny 2-3 par wysokiej jakości okularów jednoogniskowych, okulary progresywne mogą okazać się opcją nawet korzystniejszą cenowo!

Warto wiedzieć, że zdecydowana większość przypisywanych progresom wad, jak znaczne zawężenie pola widzenia, wrażenie pływania obrazu, bóle i zawroty głowy czy długotrwałe trudności z adaptacją, dotyczy przestarzałych technologii sprzed 1-2 dekad. W salonach optycznych Okularium wykonujemy wyłącznie nowoczesne okulary progresywne z szerokim polem widzenia, które powstają ściśle według potrzeb i wymagań konkretnego klienta. Adaptacja u większości naszych klientów jest natychmiastowa lub trwa maksymalnie kilka dni.

Szkła progresywne nie są polecane w zasadzie tylko do codziennej, długotrwałej pracy przy komputerze ze względu na szybsze męczenie się wzroku. Powierzchnia strefy pośredniej jest w nich stosunkowo mała. Zapytaj naszego doradcę o najlepsze szkła do pracy biurowej!

Okulary progresywne z fotochromem

Decydując się na soczewki z warstwą fotochromową, dodatkowo cieszysz się ochroną przed promieniami UV, np. podczas jazdy samochodem czy spacerów w słoneczne dni. Takie szkła samoistnie ściemniają się pod wpływem słońca, a w pomieszczeniach błyskawicznie wracają do transparentności. Doskonale widzisz w każdych warunkach. Do wyboru pozostają różne barwy soczewek z fotochromem. Cena okularów progresywnych fotochromowych może wydawać się wysoka, ale gdy porównasz ją z cenami (co najmniej) trzech różnych par okularów, w tym okularów przeciwsłonecznych, z pewnością zmienisz zdanie. Szkła progresywne można dodatkowo uszlachetnić odpowiednią warstwą antyrefleksyjną, np. chroniącą przed nadmiarem światła niebieskiego lub ułatwiającą widzenie podczas jazdy nocą.

Zapraszamy do odwiedzenia najbliższego salonu optycznego Okularium, gdzie bezpłatnie zbadamy Twój wzrok oraz dobierzemy najlepsze dla Ciebie szkła i oprawki. Podpowiemy Ci także, czym czyścić okulary progresywne, by były zawsze idealnie przejrzyste i eleganckie.

Umów bezpłatne badanie wzroku

  • Wybierz dogodny dla siebie termin i skorzystaj z pomocy świetnych specjalistów.
  • Bezpłatne badanie wzroku.
  • 30 salonów w województwach: Mazowieckie, Lubelski, Podlaskie, Podkarpackie, Świętokrzyskie.

umów na badanie