Fotochromy – czym są i jak działają?

  • 08 marca 2024

Czy można połączyć szkła korekcyjne z przeciwsłonecznymi tak, by same dostosowywały się do Twoich aktualnych potrzeb? Oczywiście – rozwiązaniem są soczewki fotochromowe, które samoistnie reagują na światło. Sprawdź, jaka jest zasada ich działania oraz kiedy warto się na nie zdecydować!

Umów bezpłatne badanie wzroku

Wybierz dogodny dla siebie termin i skorzystaj z pomocy świetnych specjalistów.

Umów badanie

Fotochromy – co to jest?

Okulary fotochromowe, zwane powszechnie fotochromami, chronią oczy zarówno przed promieniowaniem UV, jak i światłem niebieskim, jednocześnie korygując wadę wzroku. Sprawia to, że są rozwiązaniem niezwykle wygodnym oraz wielofunkcyjnym.

Szkła fotochromowe (fachowo: fotochromowe soczewki okularowe) można bardzo łatwo rozpoznać – ich główną cechą jest to, że przyciemniają się samoczynnie po kontakcie z promieniami UV. Oznacza to, że w pomieszczeniu korekcyjne okulary służą Ci jak zwykłe okulary, jednak po wyjściu na zewnątrz zmienią się w okulary korekcyjno-przeciwsłoneczne!

Jak działają okulary fotochromowe?

Soczewki fotochromowe działają, wykorzystując specyficzne reakcje chemiczne. Za zmianę zabarwienia szkieł odpowiadają pigmenty fotochromowe, które są niezwykle czułe na promieniowanie UV. Na powierzchni soczewki rozmieszczone są miliardy pigmentów, które w warunkach ograniczonego dopływu UV przepuszczają światło, natomiast gdy wykryją jego wzmożoną ilość – blokują je. Dzieje się tak poprzez dynamiczne zmiany kształtu cząsteczek fotochromowych.

Warto wiedzieć, że okulary fotochromowe są wrażliwe nie tylko na światło, ale także temperaturę. Im niższa temperatura na zewnątrz, tym zabarwienie soczewek jest ciemniejsze.

Rodzaje okularów fotochromowych

Wiesz już, czym są okulary fotochromowe. Czy słyszałeś jednak o tym, że mogą występować one w różnych wariantach? Warto poznać je wszystkie przed podjęciem decyzji o zamówieniu fotochromów.

Wśród tego typu okularów wyróżniamy:

  • Soczewki fotochromowe mineralne
  • Soczewki fotochromowe organiczne

Okulary fotochromowe mogą różnić się pomiędzy sobą także klasą, która mówi m.in. o szybkości reakcji na światło. Im wyższa klasa soczewek, tym szybciej zabarwiają się na słońcu oraz odbarwiają w warunkach ograniczonego dopływu promieniowania UV. Istnieją również fotochromy, które zabarwiają się za szybą samochodu mim, że dostęp promieni UV jest ograniczony. Poleca się je szczególnie osobom, które często prowadzą samochód.

Inna klasyfikacja fotochromów dotyczy ich designu. Tak jak okulary przeciwsłoneczne, mogą przyjmować niejedną barwę. Szkła fotochromowe mogą być nie tylko szare czy brązowe, ale również zielone i fioletowe. Oczywiście, soczewki fotochromowe można wstawić do ramek o wielu różnych kształtach, co pozwala uzyskać okulary w pożądanym stylu.

Kiedy zdecydować się na okulary fotochromowe?

Okulary z soczewkami fotochromowymi to bardzo popularne rozwiązanie, które sprawdza się u osób prowadzących dynamiczny tryb życia. Warto je rozważyć, zwłaszcza jeśli:

  • Często się przemieszczasz i nie chcesz nosić przy sobie dwóch par okularów,
  • Spędzasz sporo czasu poza domem,
  • Chcesz ograniczyć koszty związane z zakupem osobnych okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych,
  • Często przemieszczasz się samochodem – okulary fotochromowe to dobre wyjście dla kierowców, również tych zawodowych.

Warto jednak podkreślić, że choć fotochromy są opcją niesamowicie komfortową, nie zawsze skutecznie zastąpią dobre okulary przeciwsłoneczne. Pamiętajmy, że soczewki fotochromowe przyciemniają się w reakcji na określoną ilość promieni UV. Dopływają one do oka jednak także w pochmurne dni – wówczas szkła nie zareagują samoistnym przyciemnieniem. Reasumując, fotochromy będą doskonałą formą korekcji do użytku codziennego, jeśli jednak chcesz mieć stuprocentową pewność, że chronisz oczy w każdych warunkach, warto zaopatrzyć się dodatkowo w okulary przeciwsłoneczne.

Gdzie kupić okulary fotochromowe?

Soczewki fotochromowe to niesamowita wygoda – pozwolą Ci zapomnieć o ciągłej zmianie okularów w różnych warunkach. Przed zamówieniem nowej pary warto wykonać kontrolne badanie wzroku, które pozwoli dostosować szkła do Twoich aktualnych potrzeb. Swoje idealne fotochromy zamówisz w salonach sieci Okularium!

Umów bezpłatne badanie wzroku

  • Wybierz dogodny dla siebie termin i skorzystaj z pomocy świetnych specjalistów.
  • Bezpłatne badanie wzroku.
  • 30 salonów w województwach: Mazowieckie, Lubelski, Podlaskie, Podkarpackie, Świętokrzyskie.

umów na badanie