Jak dbać o wzrok? Kilka sposobów, które warto stosować!

 • 19 września 2021

Czy wiesz, że Twój codzienny styl życia ma niebagatelny wpływ na zdrowie Twoich oczu? I nie mówimy tu wyłącznie o regularnym stosowaniu okularów. Narząd wzroku wymaga wielostronnej troski – dziś podpowiemy Ci, jak mu ją zapewnić!

Czy dieta ma wpływ na wzrok?

Zdaniem wielu specjalistów, chcąc zachować zdrowe oczy jak najdłużej, warto przyjrzeć się swojemu codziennemu jadłospisowi. Udowodniono, że dieta bogata w konkretne składniki pozwala dbać o oczy, odżywia struktury gałek ocznych.

W takim razie, jakie składniki warto wprowadzić do swojej diety, by dbać o wzrok? Wśród faworytów w tej kategorii znajdują się:

 • Witamina A poprawia widzenie zmierzchowe, chroni spojówkę przed wysychaniem,
 • Witamina C: silny antyoksydant, który chroni oczy przed starzeniem,
 • Witamina E: przeciwutleniacz, niszczy wolne rodniki,
 • Pierwiastki: cynk, selen, miedź, mangan: redukujące ilość wolnych rodników i sprawiające, że gałki oczne pozostają lepiej ukrwione,
 • Zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6: zwalczające problem suchości oczu i obniżające ciśnienie śródgałkowe,
 • Antocyjany: poprawiają krążenie, co zwiększa dotlenienie i odżywienie struktur oka.

Jakich produktów nie powinno zabraknąć w Twoim menu, jeśli chcesz cieszyć się dobrym wzrokiem? Codzienny jadłospis powinien obfitować przede wszystkim w świeże owoce i warzywa – prym wiodą tutaj marchew, zielone warzywa liściaste, wszelkie owoce jagodowe. Zadbaj także o odpowiednią podaż ryb z dobrego źródła, jak również chudy, wysokiej jakości nabiał.

Warto podkreślić, że na zdrowie oczu wpływ ma także regularne uprawianie sportu, które dotlenia organizm i pozytywnie wpływa na układ krwionośny. Ważne jest również przebywanie na słońcu, które jest źródłem witaminy D, oczywiście przy zachowaniu środków ostrożności (okulary przeciwsłoneczne, filtr SPF).

Regularne badania oczu i wzroku

Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Aby cieszyć się zdrowym wzorkiem, powinieneś odwiedzać gabinet okulistyczny przynajmniej raz w roku. Dlaczego? To bardzo proste: regularne badania pozwalają wykryć wadę wzroku na jej wczesnym etapie, a tym samym efektywniej ją korygować. Rozwój niewielkiej, wcześnie wykrytej wady może zostać spowolniony lub zatrzymany poprzez dobrze dobraną korekcję. Jeśli więc lekarz lub optometrysta stwierdzi u Ciebie pogorszenie ostrości wzroku, noś okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe przepisane przez specjalistę.

W przypadku dzieci, pierwsze badanie okulistyczne warto wykonać już w wieku przedszkolnym, tj. W okolicach 3-4 roku życia. Ważne, by dziecko zostało przebadanie przez lekarza przed podjęciem nauki w szkole. Jeśli jednak maluch zdradza objawy wady wzroku wcześniej, nie zwlekaj: zabierz go do okulisty. Jeśli oboje rodziców ma wadę wzroku, dziecko powinno zostać zbadane po raz pierwszy po 1. urodzinach.

Chroń oczy przed promieniowaniem słonecznym

Wiele słyszy się o tym, że regularna ekspozycja na promienie słoneczne działa pozytywnie na organizm. Istotnie, wiele prawdy, jednak w przypadku oczu jest niestety wręcz przeciwnie. Udowodniono, że działanie promieni UVA i UVB to jeden z głównych czynników powodujących:

 • nowotwory oczu,
 • powstawania zaćmy
 • zwyrodnienie plamki żółtej,
 • uszkodzenie rogówki

Jak więc chronić oczy w słoneczne dni? To bardzo proste – noś okulary przeciwsłoneczne zakupione w dobrym salonie optycznym. Podkreślamy to, ponieważ tylko okulary od optyka posiadają certyfikowane filtry, które przeszły niezbędne testy i które będą dbać o bezpieczeństwo Twoich oczu. Tanie okulary z odzieżowych sieciówek, choć często prezentują się kusząco, najpewniej nie zagwarantują Twoim oczom równie wysokiej ochrony, a nawet mogą im zaszkodzić. Możesz być pewien, że solidnych okularach przeciwsłonecznych będziesz cieszyć się świetnym wyglądem i spokojem o zdrowie oczu.

Jeśli masz wadę wzroku, możesz zdecydować się na okulary przeciwsłoneczne z korekcją. Bardzo komfortową opcją są również zestawy okularów z nakładkami clip-on, dzięki którym w kilka chwil zmienisz klasyczne okulary korekcyjne w przeciwsłoneczne. To obecnie najpopularniejsze produkty, które pozwalają w bardzo wygodny sposób chronić wzrok osobom stosującym korekcję okularową.

Jeżeli nosisz soczewki kontaktowe, możesz stosować je równocześnie z klasycznymi okularami przeciwsłonecznymi lub chroń oczy, wybierając innowacyjne soczewki fotochromowe, które przyciemniają się na słońcu i są wyposażone w filtry UV.

Jak dbać o wzrok pracując przy komputerze?

O zdrowie układu wzrokowego powinny zatroszczyć się w szczególności te osoby, które codziennie pracują przed ekranem komputera. Niebieskie światło, które on emituje, jest bardzo szkodliwe dla oczu i powoduje szereg kłopotów zdrowotnych. Ekran monitora może być przyczyną problemów takich, jak uszkodzenia plamki żółtej, wady wzroku, zespół suchego oka, zmęczone oczy. Regularna ekspozycja na niebieskie światło podczas pracy przy komputerze może sprzyjać bezsenności (zaburza bowiem proces produkcji melatoniny). Poza tym długotrwałe napięcie akomodacji wywołane zbyt długim używaniem urządzeń cyfrowych często powoduje zmęczenie i bóle głowy.

Umów bezpłatne badanie wzroku

Wybierz dogodny dla siebie termin i skorzystaj z pomocy świetnych specjalistów.

Umów badanie

  • Stosuj okulary chroniące przed światłem niebieskim (na przykład okulary do komputera), bez względu na to, czy masz wadę wzroku, czy nie. To najlepszy sposób ochrony, który zmniejszy także zmęczenie oczu.
  • Rób częste przerwy. Rekomendujemy zasadę 20/20/20, czyli co 20 minut, przez 20 sekund patrzymy na 20 stóp, czyli około 6 metrów. Regularne ćwiczenia zrelaksują oczy i zapobiegną nadmiernej akomodacji.
  • Świetnie sprawdzi się również delikatny masaż powiek, który pomaga zmniejszyć obrzęk, łagodzi podrażnienia i jest niesamowicie przyjemny. Podczas relaksu po pracy masuj delikatnie powieki dolne i górne (koniecznie umytymi dłońmi). Dzięki temu okolice oczu będą wyglądać na bardziej wypoczęte.
  • Stosuj krople nawilżające. Pracując przed komputerem zapominamy o mruganiu, a przez to powierzchnia oka nie jest odpowiednio nawilżana. Warto więc pomóc przesuszonym oczom.

Dobry sen to odpoczynek dla oczu!

Nie należy zapominać o bardzo ważnym filarze zdrowia oczu, jakim jest sen. Podczas nocnej regeneracji odbudowuje się cały organizm. I choć Twoje oczy, podobnie jak mózg są bardzo aktywne w trakcie snu, szczególnie ważne dla ich zdrowia jest to, byś dobrze się wysypiał.

Warto pamiętać, że negatywny wpływ na jakość snu mogą mieć różne elementy, takie jak stres, źle przewietrzona sypialnia, niskiej jakości pościel lub materac. Upewnij się, że elementy Twojej sypialni sprzyjają wypoczynkowi. Ty sam z kolei przed snem postaraj się wyciszyć; wyłącz telefon i telewizor, nie przeglądaj social mediów. Możesz posłuchać relaksacyjnej muzyki lub poczytać.

Aby utrzymać organizm, a więc i wzrok w dobrej kondycji, kładź się i wstawaj o stałych porach. Twój wypoczynek powinien trwać 6-8 godzin na dobę.

Jak widzisz, tryb życia ma istotny wpływ na stan Twojego wzroku. Warto pamiętać, co może na niego negatywnie wpływać, a także jakie nawyki ułatwią zachowanie go w zdrowiu na długie lata. Pamiętaj także, że wszelkie niepokojące objawy i wątpliwości zawsze warto skonsultować ze specjalistą!

Umów bezpłatne badanie wzroku

 • Wybierz dogodny dla siebie termin i skorzystaj z pomocy świetnych specjalistów.
 • Bezpłatne badanie wzroku.
 • 30 salonów w województwach: Mazowieckie, Lubelski, Podlaskie, Podkarpackie, Świętokrzyskie.

umów na badanie