Jak dbać o oczy, by pozostały zdrowe? 5 porad

  • 19 września 2021

Problemy ze wzrokiem mogą być przekazywane w genach. Niestety, najczęściej za gorsze widzenie odpowiadamy my sami. Oczy każdego dnia narażone są na wiele szkodliwych czynników, które potęgują ich zmęczenie i mogą wywoływać trwałe wady wzroku. Dowiedz się, jak dbać o oczy, aby wiernie służyły Ci przez wiele lat!

Łzawienie, zaczerwienienie, swędzenie czy zaburzenia widzenia – wszystkie te objawy mogą wskazywać na to, że w ostatnim czasie zaniedbujesz swoje oczy. Tymczasem, muszą Ci wystarczyć do końca życia, dlatego warto dbać o nie każdego dnia. Pielęgnacja oczu nie musi być trudna; wymaga od Ciebie jedynie systematyczności. Poznaj 5 sposobów na to, jak pielęgnować oczy w warunkach domowych.

1. Jak dbać o oczy pracując przy komputerze?

Ekrany komputerów to dla wielu osób element codzienności. Towarzyszą nam w pracy lub w czasie wolnym, wpływając negatywnie na wzrok. Szczególnie niebezpieczne dla oczu jest emitowane przez ekrany niebieskie światło. Jak dbać o oczy pracując przy komputerze?

  • Patrząc w ekran komputera, pamiętaj, że powinien znajdować się on 50-70 cm od twojej twarzy.
  • Co 25 minut wykonaj obowiązkową, 5-minutową przerwę. Odejdź od komputera, zamknij oczy lub spójrz przez okno, skupiając wzrok na odległym obiekcie. Doskonałym relaksem dla oczu jest również obserwowanie zielonego otoczenia.
  • Jeśli wielogodzinna praca przy komputerze to dla Ciebie codzienność, zainwestuj w okulary ze szkłami blokującymi światło niebieskie. Powłoka antyrefleksyjna blue ograniczy zmęczenie  oczu.
  • Stosuj nawilżające krople do oczu, które zapobiegną ich przesuszaniu.

Umów bezpłatne badanie wzroku

Wybierz dogodny dla siebie termin i skorzystaj z pomocy świetnych specjalistów.

Umów badanie

2. Zdrowa dieta na wzrok

Kolejnym z filarów zdrowych oczu jest odpowiednio zbilansowana dieta. Spożywaj produkty bogate w witaminy A oraz C – silne antyoksydanty, które zapobiegają wielu chorobom wzroku. Ich źródłem  są przede wszystkim świeże warzywa i owoce oraz produkty z pełnego ziarna. Dla oczu zbawienna jest również luteina, chroniąca plamkę żółtą przed nadmierną eksploatacją. Występuje np. w pietruszce, cukinii oraz papryce.

Jakie produkty szkodzą oczom? Unikaj przetworzonej żywności, alkoholu oraz papierosów. Twoje oczy bardzo ich nie lubią!

3. Oświetlenie ma znacznie

Zadbaj o to, by jak najwięcej czasu spędzać w pomieszczeniach naturalnie oświetlonych. Oczywiście wiemy, że nie zawsze jest to możliwe (np. wtedy, gdy Twoje biuro nie posiada okien). Wówczas pamiętaj o tym, aby każdego dnia po pracy spędzić odrobinę czasu na świeżym powietrzu. Oczy bardzo cenią naturalne światło!

4. Pielęgnacja oczu – ochrona przed promieniami UV

Latem sięgasz po zwykłe okulary przeciwsłoneczne z odzieżowej sieciówki? Ostrożnie – nie ochronią one Twojego wzroku. Zapewnią to dobre szkła przepisane przez specjalistę, lub okulary przeciwsłoneczne z filtrami zakupione w salonie optycznym. Pamiętaj, że promieniowanie UV sprzyja powstawaniu wolnych rodników, które niszczą wzrok. Aby temu zapobiec, w słonecznych miesiącach należy stosować okulary przeciwsłoneczne z filtrem.

5. Jak dbać o oczy? Badaj je regularnie

Coroczne badanie wzroku u specjalisty (okulisty lub optometrysty) pozwoli Ci upewnić się, że z Twoim wzrokiem wszystko jest w porządku i w porę zareagować, jeśli pojawi się problem. Dawno nie wykonywałeś badań? Zapisz się na darmowe badanie wzroku w jednym z salonów Okularium.

Pielęgnacja oczu nie musi być trudna

Aby cieszyć się zdrowym wzrokiem przez długie lata, wystarczy stosować się do kilku prostych zasad. Dbaj o swoje oczy poprzez unikanie szkodliwych czynników, zdrową dietę i regularne kontrole u specjalisty!

Umów bezpłatne badanie wzroku

  • Wybierz dogodny dla siebie termin i skorzystaj z pomocy świetnych specjalistów.
  • Bezpłatne badanie wzroku.
  • 30 salonów w województwach: Mazowieckie, Lubelski, Podlaskie, Podkarpackie, Świętokrzyskie.

umów na badanie