Nadwzroczność - ma czym polega i co na nią poradzić?

 • 04 listopada 2023

Nadwzroczność należy do często diagnozowanych wad wzroku u osób w różnym wieku. Warto dowiedzieć się o niej nieco więcej, ponieważ zaliczana jest do „podstępnych” problemów z widzeniem – jej obecność dość łatwo przeoczyć. Sprawdź, na czym polega nadwzroczność, jak ją rozpoznać oraz w jaki sposób przebiega jej leczenie.

Czym jest nadwzroczność?

Nadwzroczność, zwana także hiperopią lub hipermetropią, to wada wzroku polegająca na nieostrym widzeniu na bliskie, ale również na dalekie odległości. Na tym polega główna różnica pomiędzy problemami, jakimi są nadwzroczność a krótkowzroczność – ta druga objawia się złą jakością widzenia w dal. Warto wiedzieć, że nadwzroczność może występować praktycznie w każdym wieku i często jest ona wadą dziedziczną. Ponadto można wymienić dodatkowe problemy, z którymi czasem występuje nadwzroczność – astygmatyzm, czy zez.

Umów bezpłatne badanie wzroku

Wybierz dogodny dla siebie termin i skorzystaj z pomocy świetnych specjalistów.

Umów badanie

Nadwzroczność a starczowzroczność

Należy pamiętać, że dalekowzroczność to nie to samo, co presbiopia – choć wiele osób zamiennie stosuje, to są to zupełnie dwie inne wady wzroku.

Przyczyny nadwzroczności

Skąd się bierze nadwzroczność? Jej głównymi przyczynami mogą być zbyt krótka gałka oczna (nadwzroczność osiowa) lub/i zbyt słaba moc łamiąca układu optycznego, która wynika ze zbyt płaskiej rogówki oka. Wskutek tych nieprawidłowości w budowie oka, przy rozluźnionej akomodacji promienie świetlne nie są ogniskowane na siatkówce, ale poza nią. Padający na siatkówkę obraz jest wówczas odbierany jako nieostry.

Jakie czynniki mogą przyczynić się do rozwoju nadwzroczności?

 • Czynniki genetyczne – przeważające u osób dotkniętych nadwzrocznością. Wada występująca u rodziców lub dziadków daje wysokie ryzyko jej powielenia w kolejnych pokoleniach,
 • Czynniki chorobowe – m.in. cukrzyca, która może powodować obrzęk plamki,
 • Kontakt z substancjami toksycznymi – w tym z ołowiem lub sulfonamidami.

Nadwzroczność ze względu na stopień zaawansowania można podzielić na 3 rodzaje:

 • Niską – do +2,5 dioptrii,
 • Średnią – od +2,5 do +6,0 dioptrii,
 • Wysoką – powyżej +6,0 dioptrii.

Nadwzroczność – objawy

Jakie sygnały powinny zaalarmować, że pora na wizytę u okulisty lub optometrysty?

 • Problemy z wykonywaniem drobiazgowych prac manualnych, pisaniem, czytaniem, i korzystaniem z komputera,
 • Nadwzroczność, a ból głowy – wada może przyczyniać się do chronicznych bóli głowy, które są spowodowane ciągłym wysiłkiem wkładanym w skupianie wzroku,
 • Nadwzroczność, a zez – hiperopia może prowadzić do pojawienia się zeza,
 • Łzawienie oczu,
 • Zmęczenie wzroku,
 • Niewyraźne widzenie w dal i bliż.

Nadwzroczność u dziecka

Jako ciekawostkę warto podać, że nadwzroczność u dzieci jest zjawiskiem całkowicie naturalnym i nie trzeba się nią zanadto martwić. Zauważono, że hiperopia występuje u większości dzieci do 7. roku życia, u których wciąż rozwijają się struktury gałek ocznych. W miarę wzrostu organizmu gałka oczna uzyskuje coraz bardziej kulisty kształt, a nadwzroczność po prostu zanika.

Pamiętaj jednak, że jeśli Twoje dziecko ma więcej niż 7 lat i wykazuje objawy wady wzroku, warto niezwłocznie zgłosić się z nim do lekarza-okulisty. Nie pomijaj także regularnych kontroli (najlepiej corocznych), które pozwolą szybko wykryć potencjalną wadę na wczesnym etapie rozwoju.

Jak korygować nadwzroczność?

Pierwszym krokiem, który należy wykonać, podejrzewając u siebie nadwzroczność, jest wizyta w profesjonalnym gabinecie okulisty lub optometrysty, gdzie zostanie wykonane dokładne badanie. Do zdiagnozowania nadwzroczności najczęściej wykorzystuje się autorefraktometr i odpowiednie testy. U młodych osób występuje konieczność podania przez okulistę kropli na porażenie akomodacji. Do korekcji nadwzroczności wykorzystuje się okulary lub soczewki kontaktowe skupiające oznaczone symbolem +. Pozwalają one na prawidłowe ogniskowanie światła na siatkówce i co za tym idzie, uzyskanie wyraźnego obrazu.

Nadwzroczność to wada, która występuje stosunkowo często i którą, na szczęście, można z powodzeniem korygować. Jeśli dostrzegasz u siebie kłopoty z widzeniem, nie zwlekaj: pora odwiedzić okulistę lub optometrystę i wykonać badania. W salonach sieci Okularium wykonasz profesjonalne badanie wzroku w kierunku nadwzroczności i innych wad oraz zamówisz idealne okulary korekcyjne podczas jednej wizyty. Zapraszamy!

Umów bezpłatne badanie wzroku

 • Wybierz dogodny dla siebie termin i skorzystaj z pomocy świetnych specjalistów.
 • Bezpłatne badanie wzroku.
 • 30 salonów w województwach: Mazowieckie, Lubelski, Podlaskie, Podkarpackie, Świętokrzyskie.

umów na badanie