Okulary relaksacyjne - czym różnią się od innych?

 • 01 września 2023

Codzienna, wielogodzinna praca przed ekranem komputera nie jest czymś naturalnym dla ludzkiego ciała – podobnie zresztą jak długotrwałe pozostawanie w pozycji siedzącej. Nasz wzrok został ewolucyjnie przystosowany do patrzenia w dal, a nie na oddalone o kilkadziesiąt centymetrów ekrany urządzeń elektronicznych. Na szczęście negatywne konsekwencje oddziaływania pracy komputerowej na wzrok można dzisiaj niwelować, nosząc okulary relaksacyjne. Dowiedz się, co to znaczy „okulary relaksacyjne”, w czym pomagają i czym różnią się od innych.

Okulary relaksacyjne - czym są?

Okulary relaksacyjne to oprawki okularowe wyposażone w specjalistyczne soczewki z (niewielką) progresją mocy. Różnica pomiędzy dalą a bliżą jest w nich znacznie mniejsza niż w tradycyjnych progresach. Szkła relaksacyjne w naturalny sposób wspierają akomodację oka, odciążając mięśnie, które muszą intensywnie pracować podczas skupiania wzroku na pobliskich przedmiotach. W górnej części soczewki znajdują się moce do dali, a w dolnej - dodatkowe moce redukujące wysiłek wzroku podczas korzystania z komputera, telefonu czy czytania książek. Obraz, który widzisz, jest szeroki, stabilny i wyraźny. Komfort i bezpieczeństwo pracy komputerowej dodatkowo wspierają powłoki antyrefleksyjne. Zapewniają one filtrowanie światła niebiesko-fioletowego oraz chronią oczy przed działaniem promieni UV. Do zalet okularów relaksacyjnych należy również estetyka – wyglądają jak typowe okulary jednoogniskowe. Szkła relaksacyjne optyk może wstawić do praktycznie dowolnych oprawek.

Umów bezpłatne badanie wzroku

Wybierz dogodny dla siebie termin i skorzystaj z pomocy świetnych specjalistów.

Umów badanie

Dla kogo są przeznaczone okulary relaksacyjne?

Dla kogo okulary relaksacyjne będą odpowiednim rozwiązaniem? W zasadzie dla każdego, kto:

 • - dużo pracuje przed komputerem lub ekranem innego urządzenia elektronicznego,
 • - musi skupiać wzrok na jednym punkcie przez dłuższy czas,
 • - często przerzuca wzrok między ekranami różnych urządzeń,
 • - zaczyna już mniej lub bardziej odczuwać skutki wytężonej pracy z bliska,
 • - potrzebuje dodatku do czytania do max. 1,0

Także w przypadku młodego wieku i braku wady, okulary relaksacyjne mogą być dobrym wyborem - jako forma profilaktyki i narzędzie poprawiające ergonomię pracy.

Okulary relaksacyjne – czy warto w Twoim przypadku? Na to pytanie w jednoznaczny sposób odpowiedzą Ci specjaliści Okularium po (bezpłatnym) zbadaniu wzroku oraz rozmowie o Twoich potrzebach i specyfice pracy.

W czym pomagają okulary relaksacyjne?

Okulary relaksacyjne poprawiają jakość i bezpieczeństwo funkcjonowania w cyfrowym świecie. Pomagają łagodzić objawy Cyfrowego Zmęczenia Wzroku oraz zapobiegać ich pojawianiu się. Do typowych objawów należą:

 • - bóle głowy,
 • - utrata ostrości widzenia,
 • - uczucie znużenia i zmęczenia,
 • - pieczenie, zaczerwienie i uczucie suchości oczu,
 • - nadwrażliwość na światło,
 • - kłopoty z koncentracją.

Okulary relaksacyjne, dzięki wsparciu akomodacji, poprawiają komfort widzenia i pracy. Obraz staje się ostrzejszy i wyraźniejszy. Wzrok wolniej się męczy, a oczy nie pieką. Zaczynasz pracować w bardziej ergonomicznej pozycji, ponieważ przestajesz ciągle przybliżać głowę do ekranu, by odczytać treści. Utrzymywanie prawidłowej postawy ciała powala pozbyć się bólów szyi czy pleców.

Jak wybrać okulary relaksacyjne?

W doborze właściwych okularów relaksacyjnych, pomoże Ci optometrysta, po przeprowadzonym badaniu wzroku oraz wnikliwej analizie Twoich potrzeb i oczekiwań. Specjalista doradzi Ci, czy korzystniejszą opcją dla Ciebie będą okulary relaksacyjne, czy okulary progresywne albo np. nowej generacji soczewki jednoogniskowe do bliży. Do wyboru pozostaje dzisiaj wiele zaawansowanych technologicznie rozwiązań, odpowiadających na odmienne potrzeby i różne wady wzroku użytkowników urządzeń elektronicznych. Także osoby pracujące z urządzeniami trzymanymi bardzo blisko oczu, jak tablety i smartfony, mogą liczyć na idealnie dopasowane do swoich wyzwań wsparcie.

Umów bezpłatne badanie wzroku

 • Wybierz dogodny dla siebie termin i skorzystaj z pomocy świetnych specjalistów.
 • Bezpłatne badanie wzroku.
 • 30 salonów w województwach: Mazowieckie, Lubelski, Podlaskie, Podkarpackie, Świętokrzyskie.

umów na badanie