Jak często badać wzrok i chodzić do okulisty?

 • 07 stycznia 2023

Wiele osób decyduje się na badanie wzroku dopiero gdy zauważy niepokojące objawy. Tymczasem warto regularnie badać wzrok po to, by wykrycie wady refrakcji było możliwe na jej początkowym stadium. Wówczas dopasowana przez specjalistę korekcja może przynieść znacznie lepsze rezultaty. Podpowiadamy, w jakiej częstotliwości warto wykonywać regularne badanie wzroku w przypadku dzieci oraz osób dorosłych.

Umów bezpłatne badanie wzroku

Wybierz dogodny dla siebie termin i skorzystaj z pomocy świetnych specjalistów.

Umów badanie

Czym jest badanie okulistyczne wzroku?

Badanie okulistyczne pozwala ocenić narząd wzroku przy użyciu specjalistycznego sprzętu stosowanego przez lekarza okulistę. Podstawowa procedura jest zwykle kilkuetapowa i pozwala na:

 • Badanie ostrości wzroku,
 • Badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego,
 • Wykrywanie nieprawidłowości w budowie gałek ocznych.
 • Zaburzenia widzenia obuocznego (zez jawny/ukryty)

Badanie wzroku jest całkowicie bezbolesne i trwa maksymalnie kilkanaście minut. Co jednak istotne, jego regularne wykonywanie pozwoli w porę wykryć rozwijającą się wadę widzenia i z dużym prawdopodobieństwem spowolnić jej postęp poprzez dopasowanie korekcji, jaką są okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe.

Kiedy należy udać się do okulisty?

Być może zastanawiasz się, jakie symptomy definitywnie wskazują na to, że pora na pilne spotkanie z okulistą. Zgłoś się na badanie jak najszybciej, jeśli:

 • Zauważasz ogólne pogorszenie wzroku – masz problemy z widzeniem dalekich przedmiotów, czytaniem, zauważaniem detali,
 • Doskwierają Ci częste bóle głowy,
 • Masz wrażenie tzw. suchego oka.

Jak jednak wspomnieliśmy na wstępie, regularne badania należy wykonywać nie tylko wtedy, gdy odczuwasz konkretne dolegliwości. Każdy, bez względu na jakość widzenia, powinien odwiedzać okulistę w określonej częstotliwości. W takim razie, jak często badać wzrok, by zachować dobre widzenie?

badanie wzroku

Jak często badać wzrok u osób dorosłych?

W wielu miejscach możesz spotkać się z informacją, że osoba, której nie dotyczy wada wzroku, może badać go raz na dwa lata. My jednak rekomendujemy odwiedzanie okulisty przynajmniej raz na dwanaście miesięcy. Dlaczego? To proste: współczesny świat i tempo życia stanowią duże wyzwanie dla wzroku, dlatego niemal każdy jest narażony na jego pogarszanie. Nie czekaj więc, aż pojawią się objawy wady wzroku. Raz na rok zrób badanie, aby móc wykryć ją możliwie jak najszybciej. Jeśli już od jakiegoś czasu podejrzewasz, że masz wadę wzroku, badanie u okulisty przynajmniej raz w roku to praktycznie konieczność.

W przypadku osób, które cierpią na choroby oczu, wizyty u okulistów mogą być konieczne bardzo często. W takich sytuacjach należy stosować się ściśle do rekomendacji lekarza.

Częstotliwość badania wzroku u dzieci

W przypadku dzieci pierwsze badanie okulistyczne powinno odbyć się przed rozpoczęciem nauki w szkole. Wielu specjalistów zaleca jednak, by nie były to okolice 6. urodzin – warto wykonać badanie wzroku u malucha już pomiędzy 2., a 3. rokiem życia. Jeśli natomiast jedno z rodziców cierpi na wadę wzroku, dziecku należy badać wzrok jeszcze wcześniej, bo w okolicach 1. urodzin. Kolejne badanie, tak jak w przypadku dorosłych, powinno odbyć się w późniejszym okresie, maksymalnie za rok.

Gdzie udać się na badanie wzroku?

Wiesz już, jak często badać wzrok, jednak komu najlepiej powierzyć to zadanie? Sprawdź, od czego zależy wybór odpowiedniego specjalisty.

  • Najpewniejszym wyborem będzie lekarz okulista, który posiada uprawnienia i wiedzę niezbędną do diagnozowania nie tylko wad wzroku, ale i chorób oczu. Lekarz oceni, czy masz problemy z ostrością, widzeniem obuocznym, ciśnieniem w gałce ocznej oraz sprawdzi, czy nie rozwija się w niej m.in. zaćma lub jaskra. Okulista może także zdiagnozować problemy dotyczące nerwu wzrokowego.
  • Możesz udać się także do optometrysty, jednak pamiętaj, że może badać on wyłącznie wzrok – nie diagnozuje choroby ani nie wykona żadnego zabiegu okulistycznego. Jeśli jesteś pewien, że Twoje oczy są zdrowe, a potrzebujesz jedynie dodatkowej kontroli wady (np. kupując nowe okulary przeciwsłoneczne z korekcją), optometrysta to osoba, która Ci pomoże. Warto wiedzieć, że jeżeli podczas rutynowego badania optometrysta zauważy niepokojące objawy, z pewnością skieruje Cię do okulisty.

Wybór odpowiedniego specjalisty od zdrowia wzroku powinien być uzależniony także od jego doświadczenia i renomy. Przed wizytą sprawdź opinie w sieci, by mieć pewność, że Twój wzrok trafi w najlepsze ręce.

Jakie kroki podjąć po badaniu wzroku, które wykazało nieprawidłowości?

Wada wzroku wymaga zastosowania korekcji – rozważ więc zamówienie okularów lub soczewek kontaktowych. Najwygodniejszym wyborem będzie wykonanie badania wzroku w salonie optycznym – wówczas współpracujący ze sobą specjaliści i doradcy pomogą wybrać najlepsze dla Ciebie rozwiązanie.

Pamiętaj, że szybko zdiagnozowane problemy z widzeniem możemy poprawić, zapewniając komfort na dłuższy czas. Warto badać wzrok regularnie, aby mieć pewność, że funkcjonuje bez zastrzeżeń.

Umów bezpłatne badanie wzroku

 • Wybierz dogodny dla siebie termin i skorzystaj z pomocy świetnych specjalistów.
 • Bezpłatne badanie wzroku.
 • 30 salonów w województwach: Mazowieckie, Lubelski, Podlaskie, Podkarpackie, Świętokrzyskie.

umów na badanie