Jak często i gdzie udać się na badanie wzroku?

  • 07 stycznia 2023

Regularne badania narządu wzroku mają niebagatelne znaczenie. Oczy pracują każdego dnia przez kilkanaście godzin, nierzadko bez przerwy. Są narażone na szereg niekorzystnych czynników zewnętrznych, począwszy od promieniowania słonecznego, przez pył czy kurz, a skończywszy na pracy przy monitorze komputera. Systematyczna diagnostyka wzroku pozwala na bieżąco śledzić stan ich zdrowia oraz funkcjonowanie. Co za tym idzie, przy pojawieniu się jakichkolwiek nieprawidłowości specjalista może wykryć je na wczesnym etapie, a następnie wdrożyć (w razie potrzeby) optymalne leczenie.


Badanie wzroku – co ile?


Na pytanie o to, co ile powinno się odwiedzać gabinet okulisty, można odpowiedzieć jednym słowem: regularnie. Nie musi być to koniecznie wizyta coroczna, niemniej warto trzymać rękę na pulsie, a przede wszystkim nie lekceważyć niepokojących objawów. Na specjalistyczne badania okulistyczne można wybrać się już z noworodkiem, zwłaszcza gdy jego rodzice zauważą zaburzenia w przebiegu prawidłowego rozwoju albo tzw. uciekające oko (zeza).
Młodzież w wieku szkolnym przechodzi badanie wzroku co roku, zwykle w placówce edukacyjnej. O ile nie występują jakieś nieprawidłowości w pracy oczu, nie jest konieczne odwiedzanie gabinetu okulisty częściej niż raz na trzy lata. Tej samej reguły mogą się trzymać ludzie dorośli, którzy nie ukończyli 40. roku życia – chyba że pracują często przy komputerze bądź bywają narażeni na szkodliwe czynniki (pył, niska temperatura czy sztuczne światło). W takiej sytuacji należy skrócić okres pomiędzy kolejnymi wizytami.
Po ukończeniu 40 lat rozsądnym rozwiązaniem będzie zmiana podejścia. Na sprawdzanie wzroku trzeba wtedy zapisywać się mniej więcej co roku. Lepiej nie lekceważyć zwiększającego się z wiekiem ryzyka chorób gałki ocznej ani ryzyka różnego rodzaju wad narządu wzroku. Powinny mieć to na względzie zwłaszcza osoby mające w rodzinie bliskich ze zdiagnozowanymi schorzeniami oczu, np. zwyrodnieniem plamki, jaskrą czy zaćmą.


Badanie okulistyczne – gdzie się udać?


Na badanie okulistyczne można zarejestrować się w przychodni NFZ albo w ośrodku działającym komercyjnie (gabinet prywatny, klinika okulistyczna). Kolejny punkt to salon optyczny, w którym na pacjentów czekają optycy oraz optometryści. Przy większej wadzie wzroku dobierają pomoce optyczne albo kierują zainteresowanego do lekarza okulisty.
Jeżeli chodzi o badanie wzroku przeprowadzone w gabinecie optometrysty, diagnostyka składa się z kilku etapów. Na początku pacjent odbywa wywiad ze specjalistą, w ramach którego udziela mu informacji na temat swojego zdrowia. Badanie komputerowe odbywa się z użyciem autorefraktometru, a jego zadanie polega na sprawdzeniu ostrości wzroku. Pacjent obserwuje znajdujące się w oddaleniu zdjęcie, z kolei specjalista wpuszcza do jego oka wiązkę promieniowania podczerwonego, aby później analizować refleksy odbijające się od poszczególnych struktur. Diagnostyka trwa bardzo krótko, to procedura nieinwazyjna oraz całkowicie bezbolesna.

badanie wzroku


Darmowe badanie wzroku – gdzie można je przejść?


Poza wywiadem czy badaniem autorefraktometrem sprawdzanie wzroku polega też na analizie widzenia obuocznego oraz ruchów gałek ocznych. Specjalista skupia się na ocenie współpracy jednego oka z drugim oraz zdolności wyostrzania obrazu (akomodacji) z różnych odległości. Bada narząd wzroku także subiektywnie, posługując się przy tym szkłami korekcyjnymi. W rezultacie działań optometrysty pacjent otrzymuje szkła, które zapewniają mu najlepszą ostrość obrazu.
Diagnostyka okulistyczna przeprowadzana w placówkach prywatnych wymaga wpłacenia ustalonej zgodnie z cennikiem kwoty. Czy człowiek chcący wykryć ewentualne zaburzenia widzenia ma możliwość udać się na darmowe badanie wzroku? Tak, wystarczy, że uda się do salonu optycznego takiego jak np. Okularium. Ma punkty w kilku miastach Polski, więc chętni mogą wybrać oddział zlokalizowany najbliżej ich miejsca zamieszkania. W zależności od potrzeb (wady wzroku, choroby oczu etc.) otrzymają profesjonalną pomoc optometrysty albo okulisty.


Podsumowując, nie należy zwlekać z wizytą w odpowiednim punkcie, jeśli zauważymy u siebie niepokojące symptomy. Regularne badania pozwolą uniknąć poważniejszych schorzeń, a przez to problemów zdrowotnych oraz nierzadko znacznych wydatków.