Jak przebiega adaptacja wzroku do okularów progresywnych?

  • 11 stycznia 2022

W dzisiejszych czasach wzrok każdego z nas jest stale wystawiony na działanie szkodliwych bodźców. Wszechobecne światło ekranów, długotrwałe prowadzenie pojazdu czy wielogodzinna praca w warunkach biurowych przy sztucznym oświetleniu – to tylko niektóre z nich. Czy wiesz, że nawet niepozorne czynniki mogą wpływać niekorzystnie na zdrowie Twoich oczu? Sprawdź, jak działają okulary progresywne – zapewniające dobre widzenie na każdą odległość – oraz na co zwrócić uwagę, zamawiając własną parę.

Wzrok większości osób niemal przez cały dzień skupiany jest na tym, co znajduje się bardzo blisko. Niestety, ciągłe obserwowanie przedmiotów w bliskich odległościach jest prostą drogą prowadzącą do rozwoju wady wzroku. Jednym z najlepszych rozwiązań zapewniających komfortowe widzenie na różne odległości są okulary progresywne.


Czym są okulary progresywne?


Okulary progresywne zostały wynalezione niemal 60 lat temu. To jedna z najbardziej zaawansowanych technologicznie zdobyczy współczesnej optyki. Mimo upływu lat, okulary z progresją pozostają najczęściej stosowanym rozwiązaniem, zapewniającym dobre widzenie na każdą odległość.
Przez dekady okulary progresywne zdobyły ogromną popularność, zmieniając na lepsze życie milionów osób. Ta forma korekcji doczekała się również mitów, wśród których najczęściej pojawia się ten mówiący, że do korekcji progresywnej trudno się przyzwyczaić. Adaptacja do okularów progresywnych jest tym prostsza, im precyzyjniej zostały one dopasowane do indywidualnych potrzeb.


Jak dobrać idealne okulary progresywne?


Przeznaczeniem każdych okularów jest poprawa widzenia, a co za tym idzie, zwiększenie komfortu codziennego życia. Należy mieć na uwadze, że każdego typu soczewki okularowe początkowo mogą sprawiać dyskomfort – zwłaszcza u osoby, która zakłada okulary po raz pierwszy w życiu. Możesz być jednak pewien, że Twoje oczy szybko przywykną do nowej sytuacji i “docenią” nowy, niczym niezmącony obraz.
Okulary progresywne to wysoce zaawansowany przyrząd optyczny, powstający na skutek bardzo precyzyjnej produkcji. Zanim otrzymasz swoją parę, powinieneś przejść przez kilka etapów, które pozwolą na dobranie idealnej metody korekcji do Twoich potrzeb. W salonie optycznym powinny odbyć się:

1.    wywiad z klientem,
2.    weryfikacja dotychczasowej korekcji,
3.    właściwy dobór opraw,
4.    pomiar indywidualnych parametrów centracji,
5.    odpowiednie wyjaśnienie działania okularów progresywnych,
6.    prawidłowy montaż soczewek w oprawie,
7.    sprawdzenie jakości widzenia użytkownika w momencie wydawania okularów.


Wywiad z klientem


Wywiad z klientem jest najistotniejszym elementem w całym procesie doboru okularów. To na tym etapie należy określić, jaki rodzaj soczewek będzie najlepszym rozwiązaniem dla użytkownika. Czy będą to okulary progresywne, pół progresywne (do bliży i odległości pośredniej) czy może jednak dwie osobne pary okularów jednoogniskowych. W trakcie pierwszego spotkania w salonie optycznym, klient powinien poznać dokładne działanie szkieł. Pomocne są tutaj schematy stref progresji oraz aplikacje symulujące widzenie w różnych typach okularów.


Weryfikacja korekcji


Na tym etapie należy ustalić, jakie moce szkieł były stosowane przez pacjenta do tej pory oraz wykonać badanie potwierdzające aktualną wadę wzroku. To również czas ustalenia najodpowiedniejszego typu korekcji.
Badanie najlepiej wykonywać u optometrysty w salonie optycznym, w którym dokonywany jest zakup okularów. Wówczas możesz być spokojny o precyzję badania i odpowiedni dobór mocy soczewek. Najistotniejsze jest staranne dostosowanie mocy do odległości bliskich, co determinuje jakość widzenia w okularach progresywnych.


Pomiar parametrów


Następnym istotnym krokiem jest prawidłowe wyznaczenie parametrów montażowych, które pozwolą prawidłowo ustawić soczewki tak, aby uwzględnić ruch gałek ocznych oraz głowy podczas korzystania z różnych odległości. Błędy w pomiarach i montażu mogą wywoływać niepożądane działanie pryzmatyczne, obniżając jakość widzenia, wywołaną zaburzeniem widzenia obuocznego.


Sprawdzenie jakości widzenia


W trakcie odbioru okularów progresywnych należy sprawdzić jakość widzenia. Nie zrażaj się, jeśli początkowo stosowanie soczewek będzie dla Ciebie niekomfortowe – pamiętaj, że widok gwarantowany przez okulary progresywne jest dla oczu i mózgu czymś całkowicie nowym. Adaptacja może potrwać nawet kilkanaście dni.


Jakie są wady okularów progresywnych?


Należy pamiętać, że tak, jak każdy rodzaj korekcji wzroku, okulary progresywne mają pewne ograniczenia.
•    Przy wyższych mocach do bliży może pojawiać się problem z mocniejszym pochylaniem głowy przy schodzeniu po schodach.
•    Podczas pracy przy komputerze, może pojawić się wrażenie zawężenia obrazu i zmęczenie wzroku.
Jeśli takie odczucia będą pojawiały się często, warto rozważyć stosowanie okularów pół progresywnych z szerszą strefą przeznaczoną do pracy przy komputerze. U osób, które podczas pracy skupiają wzrok na przedmiotach w jednej odległości i lubiących czytać, dobrze sprawdzi się dodatkowa para okularów jednoogniskowych, ze względu na większą powierzchnię widzenia.


Okulary progresywne – powierz to specjalistom


Jeśli potrzebujesz okularów progresywnych, powierz ich realizację profesjonalistom. W salonach Okularium zamówisz idealne okulary zapewniające doskonałe widzenie w każdej odległości. Nasi specjaliści po przeprowadzeniu wnikliwego wywiadu zaproponują Ci okulary progresywne, które znacznie zwiększą komfort Twojego codziennego życia.