Jak prawidłowo czyścić okulary?

  • 07 listopada 2021

Wystarczy przetrzeć je ściereczką albo fragmentem odzieży – myślisz, że właśnie tak powinno wyglądać oczyszczanie szkieł okularowych? Jeżeli chcesz korzystać z okularów przez długi czas, należy o nie właściwie dbać. Dowiedz się, jak prawidłowo czyścić okulary.

Szkła okularowe wymagają starannej pielęgnacji – po to, aby zachować ich właściwości. Niewłaściwy sposób postępowania może doprowadzić np. do uszkodzenia powłoki antyrefleksyjnej, powłoki Blue Blocker. Warto więc zmienić swoje dotychczasowe nawyki, co pozwoli cieszyć się okularami przez długi czas.

Czyszczenie okularów krok po kroku

Zastanawiasz się, jak prawidłowo czyścić okulary? Poniżej znajdziesz krótką, ale szczegółową instrukcję postępowania krok po kroku.

  1. Dokładnie umyj ręce – najlepiej ciepłą wodą z mydłem.
  2. Okulary zdejmij oburącz – po to, aby nie dopuścić do wykrzywienia opraw.
  3. W przypadku większych zabrudzeń, szkła wyczyść ciepłą wodą z dodatkiem niewielkiej ilości łagodnego detergentu.
  4. Umyj także oprawy okularowe.
  5. Strzepnij nadmiar wody, a następnie wytrzyj szkła ściereczką z mikrofibry.

Tak oczyszczone okulary możesz z powrotem założyć albo schować je do etui.

Co jednak zrobić, gdy okulary są mocno zabrudzone, a ty nie masz dostępu do wody? W razie takich sytuacji warto mieć specjalny spray do czyszczenia szkieł. Wówczas wystarczy spryskać powierzchnię szkła preparatem, delikatnie rozetrzeć i wytrzeć do sucha ściereczką z mikrofibry.

Warto zaopatrzyć się także w specjalne chusteczki do czyszczenia okularów lub płyny do czyszczenia okularów. Dzięki takim akcesoriom usuwanie zabrudzonych szkieł – szczególnie przy braku dostępu do wody – będzie łatwiejsze.

Umów bezpłatne badanie wzroku

Wybierz dogodny dla siebie termin i skorzystaj z pomocy świetnych specjalistów.

Umów badanie

Pamiętaj! Środki do oczyszczania okularów kupuj wyłącznie w salonach optycznych. To gwarancja bezpieczeństwa ich stosowania – bez powodowania uszkodzeń na delikatnych szkłach.

Jak czyścić okulary z powłoką antyrefleksyjną?

Czyszczenie okularów z powłoką antyrefleksyjną właściwie niczym nie różni się od sposobu usuwania zabrudzeń ze szkieł bez dodatkowych powłok. Będziesz potrzebować wyłącznie ciepłej wody, niewielkiej ilości delikatnego detergentu (koniecznie bez cytrynowych dodatków) i miękkiej ściereczki do okularów. Tyle wystarczy, aby wyczyścić okulary w sposób bezpieczny dla dodatkowych powłok.

Okularów z antyrefleksem nie należy czyścić alkoholem. Szkła z taką powłoką są bardzo wrażliwe na jego właściwości, dlatego może dojść do ich uszkodzenia.

Czyszczenie okularów u optyka – czy to konieczne?

Zdarzają się sytuacje, w których okulary są silnie zabrudzone (np. osadem z soli morskiej) lub między szkło a ramkę dostał się piasek. Samodzielnie oczyszczanie może być mało skuteczne, dlatego warto zdecydować się na czyszczenie okularów w salonach optycznych. Dysponują one zaawansowanymi urządzeniami, które wykorzystują ultradźwięki. Dzięki temu usuwanie zabrudzeń jest nie tylko skuteczne, ale i bezpieczne dla szkieł.

Chcesz oczyścić okulary? Tego nie rób!

W wielu przypadkach czyszczenie okularów odbywa się w pośpiechu – za pomocą akcesoriów znajdujących się „pod ręką”. Najczęściej jest do ręcznik papierowy, chusteczka higieniczna, a nawet…. fragment ubrania. Ich szorstka powierzchnia może spowodować powstawanie drobnych zarysowań, które przyczyniają się do zmniejszenia funkcjonalności szkieł.

Częstym błędem popełnianym podczas czyszczenia okularów jest sięganie po płyn… do szyb i szklanych powierzchni. Nawet jego niewielka ilość może spowodować uszkodzenie uszlachetniających powłok znajdujących się na szkłach.

Odpowiednia pielęgnacja okularów to gwarancja, że posłużą ci one przez lata. Zachowają swoje korekcyjne właściwości, co pozwoli na zapewnienie maksymalnego komfortu widzenia przez cały okres użytkowania.

Umów bezpłatne badanie wzroku

  • Wybierz dogodny dla siebie termin i skorzystaj z pomocy świetnych specjalistów.
  • Bezpłatne badanie wzroku.
  • 30 salonów w województwach: Mazowieckie, Lubelski, Podlaskie, Podkarpackie, Świętokrzyskie.

umów na badanie