Przekroczyłeś magiczną czterdziestkę. Co to oznacza dla Twojego wzroku?

  • 24 lutego 2022

“Życie zaczyna się po czterdziestce” - głosi popularne hasło. Na pewno jest w nim ziarno prawdy. 40. urodziny dla wielu osób oznaczają wejście w nowy etap, życiową dojrzałość, doświadczenie, ale też liczne zmiany. Niestety, nie wszystkie z nich są tymi pożądanymi. Do przykrych dolegliwości pojawiających się u osób po 40. roku życia można zaliczyć problemy ze wzrokiem.

Osoby w średnim wieku często skarżą się na kłopoty z czytaniem małych liter i drobnego tekstu. Pojawia się problem z odsuwaniem książek, telefonu i przedmiotu od oczu, aby widzieć wyraźniej. Co się za tym kryje? Odpowiedzią zazwyczaj jest prezbiopia.


Czym jest prezbiopia?


Prezbiopia polega na pogorszeniu jakości widzenia w odległościach bliskich, spowodowanym spadkiem zdolności akomodacyjnych oka. Jest to naturalny proces fizjologiczny, wynikający ze zmniejszenia elastyczności mięśni rzęskowych, odpowiedzialnych za ukształtowanie soczewki wewnątrzgałkowej, której celem jest poprawne ustawienie obrazu na siatkówce. Upraszczając, oczy osoby z prezbiopią nie są w stanie przybliżyć obrazu z bliży tak, aby widzieć wyraźnie. Dotyczy to lwiej części osób po czterdziestym roku życia: zarówno bez wady wzroku, jak i osób z nadwzrocznością (tzw. plusami), krótkowzrocznością (tzw. minusami), a także z astygmatyzmem.
Do pewnego momentu, oczy w sposób naturalny są w stanie zniwelować ten problem, wykorzystując pewien zapas akomodacji. Jednak w momencie, kiedy już nie radzą sobie z widzeniem bliskim, a odsunięcie obiektu w bliży nie pomaga, należy zastosować wsparcie w postaci okularów z odpowiednim dodatkiem mocy. We wczesnym etapie leczenia będą to stosunkowo nieduże moce, np. + 1.00. Osoby z nadwzrocznością będą potrzebowały zwiększenia mocy stosowanych okularów do dali (np. +1,75) o określony dodatek (+1,0), czyli okulary do bliży o mocy minimum +2,75. U krótkowidzów natomiast, (np. -2,00) zastosowanie dodatku mocy (+1,00) będzie wiązało się z koniecznością użycia okularów do bliży o mocy -1,00.

Umów bezpłatne badanie wzroku

Wybierz dogodny dla siebie termin i skorzystaj z pomocy świetnych specjalistów.

Umów badanie


Sposób na prezbiopię: okulary progresywne


Warto mieć na uwadze, że w ciągu dnia wzrok skupiany jest na wielu różnych odległościach.  Komputer, telefon, prezentacja, książka, licznik czy nawigacja w aucie – każdy z tych przedmiotów ustawiony jest w innej odległości od twarzy osoby obserwującej. To naturalne, że obserwując różne punkty, potrzebujesz różnego dodatku mocy. Powoduje to, że typowe okulary do bliży nie będą wystarczające. Najlepszym rozwiązaniem okaże się dobór okularów progresywnych, zapewniających komfort widzenia na różne odległości. Dostępne są również soczewki kontaktowe dedykowane specjalnie dla osób z prezbiopią.

Objawy prezbiopii często kojarzą się ze starością i są trudne do zaakceptowania. Należy jednak pamiętać, że jest to naturalny proces fizjologiczny zachodzący w organizmie każdego człowieka. Wystarczy dobre badanie u optometrysty i konsultacja optyczna, by znacznie zwiększyć komfort życia osoby z prezbiopią.


Umów bezpłatne badanie wzroku

  • Wybierz dogodny dla siebie termin i skorzystaj z pomocy świetnych specjalistów.
  • Bezpłatne badanie wzroku.
  • 30 salonów w województwach: Mazowieckie, Lubelski, Podlaskie, Podkarpackie, Świętokrzyskie.

umów na badanie