4 sposoby, żeby dobrze słyszeć

  • 05 lipca 2021

Czy wiesz, że słuch jest zmysłem działającym nieprzerwanie? Kiedy śpimy, nasz narząd słuchu nie odpoczywa – funkcjonuje cały czas, przekazując nam informacje ze środowiska zewnętrznego. Jest zarazem bardzo delikatnym narządem, który łatwo można uszkodzić. Dowiedz się jak dbać o słuch, aby służył ci przez całe życie.

Unikaj hałasu 

W życiu codziennym jesteśmy zasypywani natłokiem dźwięków o różnych poziomach głośności. Ochrona przed hałasem jest kluczowym działaniem w profilaktyce słuchu. Szkodliwość hałasu zależy od jego poziomu głośności i czasu trwania. Zbyt głośnie dźwięki powodują rozdrażnienie i zmęczenie, którym często towarzyszą bóle głowy i trudności w zasypianiu. To z kolei, przekłada się na spadek wydajności nauki oraz pracy. Hałas o dużym natężeniu może nie tylko trwale uszkodzić słuch, lecz także prowadzić do schorzeń układu krążenia i układu nerwowego. 

Trzymaj się tych prostych zasad, aby chronić swój słuch: 

  • Unikaj przebywania w pobliżu hałasu oraz jednoczesnego używania zbyt wielu hałaśliwych urządzeń np. w domu,
  • Słuchaj muzyki najlepiej z głośników, a nie przez słuchawki, i niezbyt głośno, czyli tak, abyś był w stanie usłyszeć, co mówi ktoś znajdujący się obok, 
  • W miejscach przekraczających normy hałasu stosuj ochronniki słuchu.

Dbaj o odpowiednią higienę uszu

Bardzo istotną rolę w profilaktyce słuchu stanowi odpowiednia higiena uszu. Uszy, a dokładnie małżowinę należy delikatnie myć wodą z mydłem, a następnie wytrzeć ręcznikiem. Zapomnij o wkładaniu patyczków z wacikami do przewodu słuchowego! Nie służą one do czyszczenia wnętrza przewodu słuchowego, a jedynie mogą powodować ubijanie zalegającej woskowiny głębiej do środka, niszcząc w ten sposób naturalny mechanizm oczyszczania ucha. Można przy tym poważnie uszkodzić błonę bębenkową i ucho środkowe, co w konsekwencji może doprowadzić do niedosłuchu.

Badaj słuch regularnie

Kolejną bardzo ważną rolę w profilaktyce słuchu pełnią kontrolne badania słuchu, które należy wykonywać przynajmniej raz w roku. Badania są całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne. Pozwalają sprawdzić w jakiej kondycji znajduje się nasz słuch. Dzięki regularnym, profilaktycznym badaniom można szybciej zauważyć nieprawidłowości i tym samym podjąć działania w odpowiednim czasie, dające możliwość zapobiegania przedwczesnemu niedosłuchowi i objawom towarzyszącym. Swój słuch możesz bezpłatnie zbadać w naszych salonach w Białymstoku, Garwolinie, Łomży i Siedlcach. 

Dbaj o cały organizm 

Narząd słuchu nie funkcjonuje w próżni – nasz organizm jest zespołem naczyń połączonych, więc aby odpowiednio funkcjonował nie powinno brakować w naszym życiu: odpowiedniej ilości snu, aktywności fizycznej i prawidłowej diety. W ten sposób zapobiegamy powstawaniu cukrzycy, nadciśnienia i innych chorób, które mogą mieć negatywny wpływ na słuch.

Autor: Katarzyna Fryske, ekspert w dziedzinie słuchu – dyplomowany protetyk słuchu, logopeda, fonoaudiolog. Na co dzień przyjmuje w Salonie Okularium Strefa Wzorku i Słuchu w Siedlcach przy ul. Piłsudskiego 39.