Poradnik

Fakty i Mity dotyczące wzroku

Mity i fakty dotyczące naszego wzroku

Mnóstwo osób powtarza te teorie, zobacz jaka jest prawda.

Specjaliści w salonach optycznych często spotykają się z opiniami pacjentów, które często są nieprawdziwe. Nie zdając sobie z tego sprawy, powtarzamy zasłyszane opinie nie do końca będąc przekonani jak jest naprawdę.

FAKT CZY MIT Astygmatyzm to choroba oczu
MIT nie jest to choroba, lecz wada optyczna oka, podobnie jak krótkowzroczność, czy nadwzroczność. Prowadzi ona do powstania dwóch ognisk w układzie optycznym oka. Wadę tą koryguje się soczewskami okularowymi (bądź kontaktowymi) torycznymi (cylindrycznymi) dzięki, ktorym osoba widzi wyraźnie i komfortowo. Astygmatyzm jest wykrywany podczas standardowego badania wykonanego przez okulistę bądź optometrystę.

FAKT CZY MIT Soczewki okularowe szklane (mineralne) są lepsze od plastikowych (organicznych) bo się mniej rysują.
MIT jeszcze do niedawna była to prawda. Obecnie na powierzchnie organicznych soczewek nakładane są powłoki wykańczające, które są tak samo odporne na zarysowania i śliskie jak powierzchnia szkła. Dodatkowo soczewki organiczne są lżejsze i bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne (pęknięcie, wykruszenie) niż mineralne. Tym samym są bezpieczniejsze w razie wypadku i stłuczenia soczewek.

FAKT CZY MIT wzrok mogę zbadać tylko u okulist
MIT wadę wzroku można zbadać zarówno w gabinecie okulisty jak i w gabinecie optometrysty. Optometrysta to dyplomowany specjalista zajmujący się tzw. refrakcją czyli doboru korekcji okularowej. Jest to pełne badanie wady wzroku, w które wchodzi szereg testów, w celu jak najlepszej korekcji okularowej
Warto jednak pamiętać, że z jakimkolwiek schorzeniem związanym z układem widzenia (choroby oczu, jaska, zaćma, choroby z nadciśnieniem, cukrzycą, wpływające na widzenie, zaczerwienienie oczu, ciała obce w oku etc., oraz w przypadku dzieci do 18 roku życia należy zgłaszać się na badania bezpośrednio do okulisty.

Zapraszamy serdecznie do po fachowe i sprawdzone porady do Salonów Optycznych Okularium w całym kraju. Wysoko wykwalifikowana kadra bezpłatnie zbada Twój wzrok, a następnie jeżeli to konieczne dobierze odpowiednie okulary.